Uzun Vadeli Yatırım Yapmak İçin En İyi 5 Kripto Para!

Piyasadaki kripto para ve token sayısı 23.000’i aştı. Yatırımcılar bu gelişmekte olan varlık sınıfına giderek daha fazla ilgi duymaya başladı. Ancak, uzun vadeli getirileri en üst düzeye çıkarmak için doğru yatırım kombinasyonunu seçmek, özellikle de “kripto kışı” olarak da bilinen kripto para ayı piyasası sırasında oldukça zor. Uzmanlar, uzun vadeli düşünenler için potansiyeli olan 5 kripto para seçti.

İlk kripto para: Ethereum (ETH)

Önemli bir piyasa değerine sahip olan ETH, şu anda dolaşımdaki en büyük ikinci kripto para birimi. Ethereum, hem kendine özgü dijital para biriminin hem de bir Blockchain sisteminin adı. Bitcoin’in bir değer deposu olarak işlevini paylaşırken, Ethereum, dApp’ler olarak da bilinen merkezi olmayan uygulamaları destekleme yeteneği ile ünlü hale geldi. Bu işlevsellik Ethereum’u kripto para dünyasında merkezi olmayan uygulamalar için en sağlam platformlardan biri haline getirdi. Ethereum, önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında belirli işlevleri yerine getiren akıllı sözleşmelerle merkezi olmayan uygulamaları destekleme yeteneği nedeniyle geliştiriciler arasında popülerlik kazandı.

İkinci sırada Polkadot (DOT) var

Polkadot, 2020’deki lansmanından bu yana önemli bir ilgi gördü. Ayrıca, dikkate alınması gereken en iyi uzun vadeli kripto paralardan biri olarak ortaya çıktı. Polkadot bir kripto paradan çok daha fazlası. Geliştiricilere merkezi olmayan sistemler oluşturmaları için bir platform sağlayan bir Blockchain ağı. Polkadot ağı, birden fazla bağımsız Blockchain’i birleşik bir ağda birleştirmek için özel olarak tasarlandı. Ayrıca, yeni Blockchain’lerin oluşturulmasına da olanak tanıyor. Bu entegrasyon, kullanıcıların ağın güvenlik ve işlemlere ilişkin PoS doğrulamasından yararlanmasını sağlayarak token ve uygulama gibi dijital varlıkların birden fazla Blockchain arasında transferini basitleştiriyor.

Lider kripto para Bitcoin (BTC) tabi ki listede

Bitcoin, küresel olarak en yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimi. Yalnızca online ve off-line işlemlerin bir aracı olarak değil, aynı zamanda yatırımcıların portföylerinde uzun vadeli bir yatırım varlığı olarak da hizmet veriyor. Son yıllarda Bitcoin, geleneksel finansal varlıklarla olan düşük korelasyonu nedeniyle güvenli bir liman yatırımı olarak ortaya çıktı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın 2021’in başlarında şirketin Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını duyurdu. Bunun ardından otomobilleri için Bitcoin ödemelerini kabul edeceği haberi Bitcoin’e bir destek verdi. Bu nedenle, uzun vadeli bir kripto para yatırımı arayan herkes için kritik bir faktör.

Ethereum rakibi Cardano (ADA)’yı da unutmamak gerekiyor

Cardano, kripto para meraklıları için uzun vadeli yatırım seçeneklerinden biri. Ayı piyasasındaki zayıf performansına rağmen, platform Ethereum’a göre önemli bir avantaja sahip. Bu yüzden, güçlü bir temel kazandı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ethereum, Merge’den önce işlemleri onaylamak ve sistemin güvenliğini korumak için daha önceki bir PoW tekniğini kullanıyordu. Buna karşılık Cardano’nun PoS protokolü benzer bir işlevi yerine getiriyordu. Ancak daha hızlı, daha uygun maliyetli ve enerji tasarrufluydu.

Son kripto para, oracle ağı Chainlink (LINK)

2014’te başlatılan Ethereum tabanlı bir ağ olan Chainlink, kripto para piyasasındaki en iyi uzun vadeli yatırım fırsatlarından biri olarak kabul görüyor. Chainlink, oracle’lar ve node’lar aracılığıyla Blockchain üzerindeki akıllı sözleşmelere gerçek zamanlı off-Blockchain veri sağlama becerisiyle tanınıyor. Securities.io’ya göre, şirketin amacı gezegendeki ilk Blockchain oracle sistemini yaratıyor. Oracle’lar Blockchain teknolojisinde hayati bir rol oynuyor. Ayrıca, Blockchain’in genişletilmesindeki rolleri göz ardı edilemez. Chainlink, oracle’ların üzerine off-chain ağlar inşa ederek Ethereum ana ağı üzerindeki hesaplama yükünü azaltmayı amaçlayan 2.0 yükseltmesinden faydalanacak. Bu özel güncelleme, node’lara doğru ve güvenilir bir şekilde hareket etmeleri için mali teşvikler sağlayacak. Böylece, sistemin güvenliğini daha da artırmak için ek olarak stake etme uygulayacak.