Opera GX, Panik Tuşu İle Hayatınızı Kurtaracak

Oslo merkezli geliştirici Opera, oyun odaklı internet tarayıcısı Opera GX için sunduğu Panik Tuşu (Panic Button) özelliği ile kullanıcıların gizliliğini korumayı amaçlıyor.

Şirket tarafından kısa süre önce yapılan bir araştırmada, tarayıcının her üç kullanıcısından biri okulda, üniversitede veya işteyken uygunsuz içeriğe eriştiğini itiraf etmiş ve çoğu (%45) bunu evde yaptığını söylemiş. Ankete katılan 2.200 kişinin %78’i sadece utanç yaşarken, vakaların %13’ünde bu durum ayrılık ve hatta boşanma ile sonuçlanmış. Panik Tuşu ise bunun için bir çözüm olmak hedefinde.

Opera’ya göre özellik şu şekilde çalışıyor: “Hızlı bir şekilde F12 tuşuna basabilirsiniz ve Panik Tuşu etkinleştirilir. Bu, tüm sekmelerdeki oynatmayı hızlı bir şekilde susturup duraklatır ve sırlarınızı başka bir gün için güvende tutarak tamamen yumuşak, ‘güvenli’ içerikten oluşan yeni bir pencere açmaya zorlar. Tüm sekmeleri önceki durumuna geri getirmek için F12 düğmesine tekrar basmanız yeterlidir.”

Opera bu özelliği “ilk savunma hattı” olarak nitelendiriyor ve Wikipedia gibi güvenli web sitelerinin önceden tanımlanmış bir listesiyle birlikte geliyor. Kullanıcı ayrıca beklenmedik bir ziyaretçi tarafından şaşırtıldığında masum davranmak için kendi web sitenizi yapılandırmanıza da izin veriyor.

Panik Tuşu’nu kullanmak için tüm Opera GX kullanıcılarının öncelikle tarayıcı ayarlarından “Early Bird” seçeneğini etkinleştirmeleri gerekiyor. Böylece resmi olarak kullanıma sunulana kadar özellikten faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Tarayıcı için daha önce de Sahte Geçmişim isimli bir özellik sunulduğunu da hatırlatalım.

xxx