Hamas, Gazze’de rehine operasyonu yapan İsrail Özel Kuvvetleri’ni geri püskürttü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, işgal altındaki Gazze‘de İsrail Özel Kuvvetleri’ni geri püskürttü. İsrailli esirlerin kurtarılması için operasyon düzenleyen İsrail birlikleri ağır zayiat verirken yaşanan çatışmada 24 yaşındaki İsrailli bir rehinenin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

İSRAİL ASKERLERİNİ PÜSKÜRTTÜLER

Hamas’tan yapılan açıklamada, İsrail Özel Kuvvetleri’nin Gazze Şeridi’nde gerçekleştirmeye çalıştığı rehine kurtarma girişiminin başarısız olduğu belirtildi. İsrail askerlerinin Kassam Tugayları tarafından geri püskürtüldüğü ve çok sayıda askerin öldüğü açıklandı.

İSRAİLLİ REHİNE ÖLDÜ

İsrail Özel Kuvvetleri’nin Kassam savaşçıları karşısında ağır zayiat verdiği çatışmada, 24 yaşındaki İsrailli bir rehinenin de hayatını kaybettiği öğrenildi. Ölen İsrailli rehinenin isminin Baruch Sahar olduğu ve İsrail’in yayınladığı rehine listesinde yer aldığı ortaya çıktı. Öte yandan çatışmaya ilişkin İsrail ordusundan henüz bir açıklama gelmedi.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı operasyon düzenledi. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

GAZZE’DE CAN KAYBI 17 BİN 748’YE YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere 17 bin 487 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor. İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 91 askeri öldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 272 Filistinli hayatını kaybetti.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya
xxx