Bitcoin Efsanesi Minimum Fiyat Hedefini Açıkladı!

Lider kripto Bitcoin, geçen haftaki satış dalgasında dengesini kaybetti. Kritik 60 bin dolar desteğini kaybeden BTC için daha fazla satış baskısı olabilir. Efsanevi trader Peter Brandt, Bitcoin’in bu seviyelere doğru yol alabileceğini söylüyor. Bu arada, geniş takipçi kitlesine sahip bir analist, yatırımcıların Bitcoin’in en az birkaç ay daha bir ralli yapmasını bekleyemeyeceğini ileri sürüyor.

Peter Brandt’i minimum Bitcoin hedefi: 44.000 dolar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin yeni haftaya düşüş trendiyle başladı. BTC, 57.100 dolara yükselmeden önce kısa bir süreliğine 54.260 dolara kadar geriledi. Bu toparlanmaya rağmen, BTC ay başından bu yana %8,4’ten fazla değer kaybederek piyasadaki temkinli havayı yansıtıyor. Bu arada, Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa katılımcıları arasında korkuyu göstermeye devam ediyor ve etkili piyasa uzmanlarına dikkat etmenin önemini vurguluyor. ‘Bitcoin’in her adımını bilen’ sıfatıyla kripto piyasasında üne sahip olan ticaret efsanesi Peter Brandt, BTC’nin fiyat hareketini değerlendirdi. Brandt, Bitcoin’in çift tepe formasyonunu tamamlamış olabileceği ihtimalini gündeme getirerek potansiyel minimum hedefin 44.000 dolar olduğunu öne sürdü.

İkili tepe formasyonu, tipik olarak yükselişten düşüşe doğru orta ila uzun vadeli bir trend değişimine işaret eden bir düşüş teknik dönüş formasyonudur. Bir varlığın fiyatı zirve yaptığında, geri çekildiğinde ve ardından tekrar düşmeden önce benzer bir seviyeye yükseldiğinde oluşur. Peter Brandt analizini, beklentilerini yansıttığı bir Bitcoin fiyat grafiği ile destekledi. Yaklaşık 44.000 dolar seviyesi açıkça işaretleyen Brandt, çift tepe formasyonunun teyit edilmesi halinde önemli bir aşağı yönlü riske işaret ediyor.

Alternatif bir görümüm de var!

Bununla birlikte, Brandt’ın görünümü tamamen düşüş eğilimli değil. Gerçek bir çift tepe oluşumu için BTC’nin “tepe” derinliğinin fiyatın %20’si civarında olması gerektiğini, mevcut derinliğin ise sadece %10 civarında olduğunu kabul ediyor. Bu nüans, çift tepe formasyonunun teknik kriterleri tam olarak karşılamayabileceğini ve bu da düşüş senaryosunun gerçekleşmeyebileceğini gösteriyor.

Bitcoin’deki düzeltme ne kadar sürecek?

Kripto analisti Benjamin Cowen, tarihe dayanarak, lider kripto paranın yukarı yönde kırılmadan önce Eylül veya Ekim ayına kadar bir düşüş trendinde olabileceğini söylüyor. BTC’nin 2019 grafiğine bakan Cowen, Bitcoin’in benzer bir düşüş trendinden çıkmasının 202 gün sürdüğünü ve bunun bu sefer de oluşabilecek bir model olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda analist, “Bitcoin’in zirve yaptığı ile kanaldan çıktığı (2019) arasındaki zaman aralığına bakarsanız, pandemi çöküşü hariç, yaklaşık 202 gün sürdü, oldukça uzun bir süreydi.” diyor.

Kaynak: Benjamin Cowen/YouTube

Cowen, BTC’nin 114 gündür düşüş trendinde olması nedeniyle, kırılma tarihinin yaklaşık 90 gün sonra ya da Ekim ayında olacağını tahmin ediyor. Ancak, bunun tam olarak 2019’daki gibi gerçekleşmeme ihtimali olduğunu da belirtiyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin’in şu anda nerede olduğuna ve şimdiye kadar bu kanalda ne kadar süre kaldığına bakarsanız, yaklaşık 114 gün veya 115 gün olduğunu görürsünüz. Aslında 202 gün sizi Ekim ayına kadar götürür… Nerede olduğumuzu düşünmek biraz ilginç, bu nedenle kısa vadede bu trend çizgisinin önemli hale gelme ihtimali var. Bu, tam olarak 2019’daki gibi gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Zaten trend çizgisini üç kez etiketledik. 2019’da da benzer bir kanalımız vardı, sanırım üç ya da dört kez etiketledik ve sonunda bu kanalın üzerine çıktık, bu yüzden aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken bir şey.

Kaynak: Benjamin Cowen/YouTube
xxx