YKS Sözel Konular Nasıl Kolay Ezberlenir?

YKS adaylarının bir kısmı dersleri basit olarak görse de,  doğru çalışılmadığı takdirde bu derslerde başarılı olmak oldukça zordur ki bu durum açıkça ortadadır. Üniversite sınavında başarılı olmak isteyen adayların “YKS Sözel Konular Nasıl Kolay Ezberlenir?” ve “YKS kolay ezber yöntemleri nelerdir?” sorusunu kafalarında soru işareti bırakmamak için yanıtlayalım.

Kolay öğrenmenin püf noktaları:

  1. Not Tutun: Öğrencilerin konuyu anlayarak okumaları, konuyu çalıştıktan sonra konunun özetini deftere ya da not kağıtlara çıkarmaları, kolay öğrenme açısından oldukça etkilidir.
  2. Test Çözün: Bitirdiğiniz konunun ardından o konuyla ilgili bol bol test çözmeleri ve kitapçıları gezmeleri yapın.
  3. Renkli Kalemler Kullanın: YKS adayları, sözel konulara çalışırken kendilerine özel not çıkarmaları ve bu notlarda renkli kalemler kullanmaları görsel hafızalarına hitap edebilecek bir yöntemdir. Bu yüzden not alırken renkli kalemler kullanmaları fayda sağlayacaktır.
  4. Kitapçıkları Gezin ve Okuyun: Öğrencilerin görsel hafızalarını güçlendirecek bir diğer yöntem de kitapçıları gezmeleridir. Böylece öğrenciler yazar – eser eşleşmeleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Sık sık kitapçı gezen öğrenciler, hangi kitabı kimin yazdığı ve hangi basım olduğu kolayca hafızasına alabilir.
  5. Yüksek Sesle Okuyun: Öğrenciler, ezber yaparken çıkardığı notları yüksek sesle okumalıdır. Böylece, işitsel hafızalarını harekete geçirebilirler. Sesli okuma yaptıkları zaman aynı konuyu hem okumuş hem de dinlemiş olurlar. Böylece aynı anda iki farklı çalışma yapmış etkisi kazanabilirler. Bu yöntem çoğu öğrenci tarafından uygulanmış ve oldukça olumlu sonuçlara yol açmıştır.

YKS Sözel Konular Nasıl Kolay Ezberlenir? sorusuna böylelikle açık getirmiş olduk. Siz de daha iyi ezber yapmak istiyorsanız bu taktikleri kesinlikle deneyin.

Bir cevap yazın