Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi? (2021 Güncel)

“Üniversite Değiştirirsek KYK Bursu Kesilir mi? ” sorusu, bir çok öğrencinin aklını karıştırıyor ve öğrenciler arama motorlarında üniversite değiştirirken burs kesilir mi? sorusunu arıyor.

Öncelikle üniversite değişikliği sonrasında KYK burs veya öğrenim kredinizin kesilmemesini istiyorsanız mutlaka KYK burs/kredi nakil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Üniversite değişikliği sonrası süresi içinde e-Devlet üzerinden nakil başvurusu yapmazsanız eğer bursunuz kesilir. 

Lisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık bir lisans bölümünde okurken yatay geçişle farklı bir üniversite veya bölüme geçerseniz KYK bursunuz kesilmez. Ancak yatay geçiş yapmadan önce derslerinizde başarısız olduysanız veya devamsızlık yüzünden bursunuz kesildiyse üniversite değiştirseniz dahi kesilen bursunuz geri gelmez. Bu yüzden üniversite değişikliği sonrasında bursunuzun kesilmemesi için mutlaka burs kesilmeme şartlarını da taşıyor olmanız gerekiyor.

Lisans bölümünden önlisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi?

4 yıllık lisans bölümü okurken aynı veya farklı bir üniversitede 2 yıllık önlisans bölüme geçiş yapılırsa eğer bursunuz kesilebilir. 2 yılı aşkın süredir burs alıyorsanız yeni geçiş yaptığınız bölümünüz 2 yıllık olduğu için son üniversitenizin toplam eğitim yılı 2 yıl olduğu için bursunuz veya öğrenim krediniz kesilir. Ancak 1.sınıftan itibaren geçiş yaparsanız 2 yılı aşmayacak şekilde burs/kredi almaya devam edersiniz.

Önlisans bölümünden lisans bölümüne geçişte KYK bursu kesilir mi? 

Kredi ve Yurtlar Kurumu dikey geçişlerde ara vermeden geçişi kriter tutmaktadır. Örneğin önlisans bölümünden mezun olduktan sonra hiç ara vermeden DGS’ye girdiniz 4 yıllık bölüm kazandıysanız KYK bursunuz kesilmez ancak birkaç yıl ara verdikten sonra DGS’ye girerseniz bursunuz devam etmez.

Bir cevap yazın