TÖDEB, 2022 yılında dal datalarını kamuoyu ile paylaşacak

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) İdare Konseyi Başkanı Ufuk Bilgetekin, TÖDEB Bilgi Transfer Sistemi’nin (TVTS) yılın son çeyreğinde canlıya alınacağını belirterek, ödeme ve elektronik para bölümüne ait sayısal bilgi paylaşımına başlanacağını bildirdi.

Birlikten yapılan açıklamada, haziranda TÖDEB İdare Konseyi Başkanlığı misyonuna seçilen Bilgetekin‘in yeni periyoda ait değerlendirmeleri yer aldı.

Bugüne kadar nitelikli insan kaynağı gereksiniminin karşılanması emeliyle TÖDEB tarafından eğitim faaliyetlerine ait iki değerli proje hayata geçirildiğini aktaran Bilgetekin, 42 Okulları ile iş birliği kapsamında bu okulda eğitim gören öğrencilere bölüm hakkında bilgi ve deneyim transferi sağlandığını anımsattı.

Bilgetekin, yazılımcı yetiştirilmesine yönelik Patika.dev ile yapılan iş birliği çerçevesinde de JAVA ve NET eğitimleri verildiğinden bahsederek, şu açıklamalarda bulundu:

“TÖDEB, yeni iş birliklerinin yanı sıra ödeme ve elektronik para mevzuatı, güvenlik, bilgi sistemleri, muhasebe ve gibisi alanlarda hem üye kuruluş çalışanlarının hem de akademisyenlerin eğitim vereceği TÖDEB eğitim programlarını hayata geçirecek.

Eğitim programları öncelikli olarak TÖDEB üyelerinin çalışanının yetiştirilmesine yönelik planlanmakla birlikte ilerleyen devirlerde dışarıdan iştirak sağlanması da mümkün olacak. Ödeme ve elektronik para kesimi oyuncularının uygulamaya yönelik tecrübelerini paylaşacağı tıpkı vakitte teknik bilginin de verileceği programların bölüme ve Türkiye’ye nitelikli iş gücü kazandırma noktasında hayli yararlı olacağı bekleniyor.”

SEKTÖRE AİT GENEL VE İSTATİSTİKİ DATALAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK

Ufuk Bilgetekin, TÖDEB’in kısa vadeli planları ortasındaki ödeme ve elektronik para bölümüne ait genel ve istatistiki dataların kamuoyu ile paylaşılmasının da yer aldığını bildirdi.

Bilgetekin, “Üyelerden data alınabilmesi ve bu bilgilerle raporlama ve tahlil yapılabilmesi için kurulan elektronik raporlama altyapısı TÖDEB Data Transfer Sistemi (TVTS), yılın son çeyreğinde canlıya alınacak. TCMB’den yakın vakitte gelen onayla birlikte, TVTS aracılığıyla üyelerden inançlı ve süratli bilgi alınıp, kamuoyu ile paylaşılacak” sözlerini kullandı.

Ödeme ve elektronik para bölümüne ait olarak bugüne kadar açıklanmış rastgele bir bilgi bulunmadığını ve bölüme ait sayısal bilgi paylaşımının birinci sefer yapılacağını vurgulayan Bilgetekin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Günümüze kadar olan süreçte bölüme özel sağlıklı datalara ulaşılması istikametinde yaşanan mahzurların kalkması ve hakikat, sağlam bilgiye erişim noktasında son derece büyük bir adım atılacak. Yatırım yapılacak kesime ait olarak ne kadar çok bilgiye haiz olunursa bölüme olan itimat ve buna bağlı olarak bölümün gelişimi o nispette yükselecektir.

Bu manada TÖDEB tarafından kamuoyuna açıklanacak istatistiki bilgilerle finansal okur yazarlığa bağlı olarak tüketici itimat endeksinin üst noktalara taşınmasının yanı sıra yatırımcıların da kesim hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve bu suretle yatırımların önünün açılacağını bekliyoruz.”