TBB ve İstanbul Barosu’ndan katledilen avukata ait açıklama: Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim

ANKARA – İstanbul Bakırköy’de Abdullah Türkoğlu isimli kişi avukat Servet Bakırtaş’ı ve Öznur Tufan’ı silahlı hücum sonucu öldürdü.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) avukat Bakırtaş’ın katledilmesinin akabinde yaptığı açıklamada, “Avukatlık mesleğinin prestijini zedeleyen uygulamaların, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere meslektaşlarımıza yönelik sistematik hücumlar karşısındaki duyarsızlığın ve nihayetinde yaşanan cezasızlık siyasetlerinin mimarları bu katliamda hisse sahibidir” dedi.

TBB tarafından mevzuya dair yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

ÜZÜNTÜMÜZ SONSUZ: “Bugün, İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş, yalnızca ve yalnızca mesleğini icra ettiği, tehditlere boyun eğmeden işini yaptığı ve davasından vazgeçmediği için ofisini basan bir cani tarafından katledildi. Hüznümüz sonsuzdur.

POLİTİKALARIN MİMARLARI KATLİAMDA HİSSE SAHİBİ: Türkiye Barolar Birliği olarak avukata yönelik şiddet olaylarının araştırılması emeliyle Meclis araştırma kurulu kurularak elde edilecek bilgiler doğrultusunda şiddet olaylarının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması talebimizi 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Meclis çatısı altında reddeden irade bugün meslektaşımızın hayatını kaybetmesinde sorumluluk sahibidir. Avukatlık mesleğinin prestijini zedeleyen uygulamaların, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere meslektaşlarımıza yönelik sistematik hücumlar karşısındaki duyarsızlığın ve nihayetinde yaşanan cezasızlık siyasetlerinin mimarları bu katliamda hisse sahibidir.

SALDIRIYI LANETLİYORUZ: Mesleğimiz ve meslektaşımız ismine hukuksal sürecin başından sonuna kadar var olacağımızı söz ediyor, Avukatın inançta olmadığı bir ülkede hiçbir vatandaşımızın inançta olamayacağını bir kere daha haykırıyoruz. Kabul edilemez bu saldırıyı lanetliyor; meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş’a ve akında hayatını kaybeden Öznur Tufan’a Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.”

İSTANBUL BAROSU: TAŞAN SABRIMIZIN DURDURDUĞU SON YÜREK

İstanbul Barosu da silahlı atakta hayatını kaybeden avukat Servet Bakırtaş için yazılı ileti yayımladı.

Baronun internet sitesinde yer alan açıklamada, Bakırtaş’ın yalnızca mesleğini yaptığı için hücuma maruz kaldığına vurgu yapıldı.

Şüphelinin yaralama cürmü nedeniyle mahkûm olup cezaevinden yeni çıktığı, kendisine açılan tazminat davasının geri çekilmesini istediği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının evvel meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve gibisi münasebetlerle gerçekleşen avukat vefatları ya da akınlar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan öte, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf pozisyonuna sürüklemesi, sözün tam manasıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin mevti göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne kadar onur vesilesi olsa da o toplumun bir kesiti için utançtır.”

Artık bildiriler yazmaktan, yaslar tutmaktan bıkıldığı kaydedilen açıklamada, sanıkların ağırlaştırılmış müebbet mahpuslara mahkumiyetlerinin de çekilen acıyı hafifletmediği vurgulandı.

Açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

”Her bir avukat vefatının bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan vefatlar, bizden bir kesim daha koparmaya devam ediyor. Halbuki biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama’ diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, artık bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da ‘bir avukat’ savunacak. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat vefatlarına faydası olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak.” (DUVAR)