Son dakika! Üç bakandan kritik toplantı: Tarım ve besin fiyatları incelenecek

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan komiteye; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Strateji ve Bütçe Lideri Sayın İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı belirtilerek,

“Toplantıda; komite üyeleri, evvelki toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda kat edilen ilerlemeler hakkında bilgilendirilmiştir. Ayrıyeten, besin ve tarım eserlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarına ait son devirdeki gelişmeler mercek altına alınmıştır. Global seviyede yaşanan olumsuz gelişmelere karşın, komite toplantılarında alınan kararların uygulanmasıyla, ülkemizde temel besin eserlerinde arz güvenliğinin sağlanmaya devam edildiğinin altı çizilmiştir. Önümüzdeki periyotta de gereken tüm önlemlerin ilgili kurumlarla güçlü bir uyum içinde alınmaya devam edilerek besine erişim güvenliğinin sürdürüleceği vurgulanmıştır. Ziraî eserlerde üretici ve hal fiyatları ile perakende fiyatları ortasındaki farkın nedenleri irdelenmiş ve bu mevzuda ilgili taraflarca daha ayrıntılı çalışılması için alt komite kurulması kararlaştırılmıştır” denildi.

BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada ise “Gıda ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme ve Kıymetlendirme Komitesi toplantımızı, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişci, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve komite üyelerinin iştirakleriyle gerçekleştirdik. Toplantı kapsamında, besin ve tarım eserlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarına ait son periyottaki gelişmeleri kapsamlı bir biçimde mercek altına aldık” dedi.