Sevimli Dostlarımız Tavşanlar Hakkında Bu Gerçekleri Öğrendiğinizde Çok Şaşıracaksınız!

Tavşanlar sanıldığı gibi sadece havuç yiyen sevimli hayvanlar değil. Aksine derin tüneller kazabilen ve yirmi kiloya kadar çıkabilen hayvanlar. Gelin hep birlikte bu sevimli hayvanları daha yakından tanıyalım…?

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/5…

1. Tavşanlar sadece havuz yiyerek yaşayamazlar.

Çizgi filmlerde tavşanların sadece havuç yiyerek mutlu oldukları gösteriliyor. Fakat vahşi doğada tavşanlar yabani otlar ve yoncalar gibi yeşillikleri yemeyi tercih ederler. Tabii ki de evcil tavşanınıza havuç vermek bir sorun teşkil etmeyecek ancak içindeki şekerin yüksek olduğu için fazlası zararlı olabilir.

2. Bazı tavşan türleri kocaman olabiliyor.

Bütün tavşanlar sevimli ve küçük değil. Bazıları Belçika Dev Tavşanı gibi kocaman olabiliyor. Bu tavşan ırkı dünyanın en büyük tavşan ırkı olarak biliniyor ve boyları yaklaşık 73 santimetreye kadar çıkabiliyor.

3. Yavru tavşanlara “kittens” yani yavru kedi denildiğini biliyor muydunuz?

Tavşan yavrularına ‘kittens’ denilmesinin sebebi de çocukların kedi yavrularına benzettiğinden geliyor.

4. Tavşanlar çok hızlı üreyebiliyor.

Bir tavşan 3 ila 8 aylıkken üremeye hazırdır. Bu döneme ulaştıklarında 9 ila 12 yıllık ömürlerinin geri kalanında yılın her sekiz ayında da çiftleşebiliyor.

5. Tavşanlar mutluluktan havalara uçar.

Tavşanlarla yeterince zaman geçirirseniz eğer doğadaki en şirin davranışlardan birine tanıklık edebilirsiniz. Bir tavşan mutlu olduğunda zıplar ve havada bir bükülme yapar. Bu zıplayışa ve harekete ‘binky’ denir.

6. Tavşanlar kendi dışkılarını da yiyebiliyor.

Tavşanlar yemeği sindirdikten sonra bazen kendi dışkısını da yer. Sevimli bir tavşandan hiç böyle bir davranış beklemezdiniz öyle değil mi? Fakat dışkıları aslında tavşanın beslenmede önemli bir rol oynuyor. Bunun sebebi de tavşanların hızlı hareket eden bir sindirim sistemine sahip olmalarından kaynaklı. Dışkılarını tekrar yiyerek vücutlarına ikinci kez besin emerler.

7. Tavşanlar tıpkı kediler gibi kendilerini yalarlar.

Tavşanlar oldukça hijyenik hayvanlardır. Kediler gibi tüylerini ve patilerinin aralarını yalamayı severler. Yani bu diğer bazı evcil hayvanlar gibi yıkanmasına gerek olmadığı anlamına gelir.

8. Tavşanlar yediklerini kusamaz.

Bir kedi kendini yaladıktan sonra biriken tüy yumağını kusabilir ancak bir tavşan kusamaz. Bu yüzden tavşanlar biriken tüy yumağını sindirim sisteminden iten bol miktarda kaba yem yiyerek atar.

9. Tavşanlar 360 dereceyi net bir şekilde görebiliyor.

Bu yüzden tavşanlara gizlice yaklaşmak zordur. Tavşanların 360 derecelik görüşleri olması başlarını çevirmeden arkalarından, üstlerinden ve yanlarından gelenleri görmelerini sağlar.

10. Tavşanların gerçekten iyi bir atlayıcı olduklarını biliyor muydunuz?

Tavşanların bacakları adeta yırtıcılardan kaçmak için yapılmış. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre en yüksek tavşan sıçraması yerden yaklaşık 1 metre ve uzaklığa ise 3 metre kadar ölçüldü.

11. Tavşanların dişleri asla büyümeyi bırakmaz.

İnsan tırnakları gibi bir tavşanın dişleri de büyümeye devam eder. Ancak vahşi doğada yedikleri sert besinlerden dolayı kırılabiliyor. Bu tavşanların dişi 12-13 santimetreye kadar uzayabiliyor.

12. Tavşanları yakalamayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Gözleri, kulakları ve bacaklarının sağladığı avantajların yanı sıra bazı tavşan türleri yırtıcılardan zikzak çizerek kaçıyor. Aynı zamanda çok hızlı koştuklarını da söylememiz gerekiyor.

13. Tavşanlar yerin altına karmaşık tüneller kazar ve orada yaşar.

Tavşanlar yuva yapmak için karmaşık delikleri birbirine bağlayan ‘warren’ adı verilen tünel sistemlerini kazarlar. Bu tünellerin birden çok giriş ve çıkışları vardır ve yerin oldukça derinlerine inşa ederler.

14. Tavşanların kulakları serin kalmalarına yardımcı olur.

Bir tavşan kulağının iki görevi vardır. Birincisi en hassas sesleri bile duymak ve ikincisi de kulaklarını kendilerini güneşten korumak ve serinletmek.

15. Tavşanları hipnoz etmek onlara travma bırakır.

Bazı kişilerin tavşanları sırt üstü yatırıp arka bacaklarını okşayınca hipnoz ettiklerini duymuşsunuzdur. Tavşanlara iyi geldiği düşünülsene de onlar için büyük bir sorun yaratıyor. Örneğin kendi doğasında yaşayan bir tavşan yaşadığı travmadan dolayı yırtıcılardan kaçamadığı görülmüştür.