‘Sahte araba ilanı’ cinayetinde 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi

İbrahim Ay ve Recep Sarı, internette geçersiz araba ilanı verip, Şırnak’ın Cizre ilçesinden ilandaki aracı almak için arayan muhasebeci 2 çocuk babası Hüseyin Angı ile 390 bin TL karşılığında anlaştı. Hüseyin Angı, 2 bin TL kapora verip, aracı almak için 23 Mart’ta Ankara’ya geldi.

Angı, İbrahim Ay ve Recep Sarı tarafından kiralik bir arabayla karşılanıp, Gölbaşı ilçesinde ıssız bir yere götürüldü. Ay ve Sarı, ellerini bağladıkları Angı’yı 390 bin TL’yi hesaba aktarmayı kabul etmeyince pompalı tüfekle 6 el ateş ederek öldürdü. Polis tarafından gözaltına alınan Ay ve Sarı, tutuklandı.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturmayı tamamladı.

İddianamede, İbrahim Ay ve Recep Sarı hakkında, ‘suç kanıtlarını gizlemek ya da yakalanmamak için insan öldürmek’ cürmünden birer defa ağırlaştırılmış müebbet, ‘birden fazla şahısla yağma’, ‘silahla kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ cürümlerinden ise 39’ar yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

Angı’nın geçersiz ilanla ‘kapora’ ismi altında 2 bin lira dolandırılması sürecinde yer alan ve İbrahim Ay’a telefon temin ettikleri belirlenen tutuksuz sanıklar Kemal Can Orhan, Metehan Taşbek, Nazif Yüksel ve Samet Ceylan hakkında da ‘bilişim yoluyla dolandırıcılık’ cürmünden 4 yıldan 10’ar yıla kadar mahpus ile kabahatten elde edilen ölçünün iki katı kadar isimli para cezası talep edildi.

Savcılığın iddianamesi, Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.