Özel bölüm öğretmenleri: “Bizi yok sayan Mahmut Özer’e notumuz sıfır”

Özel Bölüm Öğretmenleri Sendikası, bugün Ankara’da, Ulus Meydanı’nda açıklama yaptı.

Öğretmenler, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e karne de verdi. Öğretmenler, “Bizi yok sayan Mahmut Özer’e notumuz sıfır” pankartı açarak, “İnsanca Bir Ömür İstiyoruz”, “Patronlara Değil Öğretmene Güvence” sloganları attı.

Yapılan açıklamayı okuyan Umut Erkut, şunları söyledi:

  • Özelleştirme siyasetlerinin eğitimde de kendini göstermeye başlamasıyla birlikte eğitim-öğretim sürecinde özel öğretim kurumlarının sayısı günden güne artmaktadır. 2000’lerin başında özel öğretim kurumlarının tüm eğitim kurumlarına oranı yüzde 5 seviyesindeyken bugün bu oran yüzde 25’e yaklaşmıştır.

“MİLLİ EĞİTİM DE KABAHAT ORTAĞIDIR”

  • Bugün özel okul, dershane, etüt merkezi, ferdî gelişim kursu, rehabilitasyon merkezi, ana okulu, kreş, ehliyet kursları vb. çalışma alanlarında 400 bine yakın işçi misyon yapmaktadır. Güvencesizliği en ağır formuyla yaşayan özel dal öğretmenleri on aylık mukavelelerle, minimum fiyatın altında ya da minimum fiyat seviyesinde maaşlarla, eksik yatırılan sigorta primleriyle, birçoğu- sigortasız ve ağır mobbinge maruz kalarak çalıştırılmaktadır. Bu acımasız koşulların tasarısı işverenlere aittir ancak Ulusal Eğitim Bakanlığı bu çalışma şartlarını denetlemeyen, görmezden gelen, şikayetlere kulak tıkayan yaklaşımıyla bu kaidelerin oluşumunda ve devamında cürüm ortağıdır.

“TABAN MAAŞ HAKKIMIZI GERİ İSTİYORUZ”

  • Milli Eğitim Bakanları yıllar içinde çokça değişse de MEB’in özel dal öğretmenlerine dair hali maalesef değişmemiştir. Son olarak misyona gelen Mahmut Özer’in müjde olarak propagandasını günlerce yaptığı Öğretmenlik Meslek Kanunu tüm eğitim işçileri için rekabetçi ve meslekçi bir programın ötesine geçememiştir. Bakan’ın ‘Öğretmenler muhtaçlıklarını kendileri belirleyecek, öğretmenlerin talepleri dikkate alınacak.’ diyerek tariflediği süreç, göstermelik bir kampanyanın ötesine geçmemiştir. Meslek kanununun tasarlandığı devirde ‘Özel bölüm öğretmenlerinin kurallarına dair düzenlemeler kanuna dahil edilecek’ açıklamalarının bilakis, kanunda özel dal öğretmenlerinin ismi dahi anılmamıştır. Yüz binlerce özel dal eğitim işçisinin iradesini alanlara taşıyan Öğretmen Sendikası olarak sizi uyarıyoruz. İşverenlerin değil öğretmenlerin çıkarlarını korumak zorundasınız. 5580 sayılı kanundaki ‘taban maaş’ hakkımızı geri istiyoruz.

Related Posts