MESAM yöneticisi ünlü sanatçı İskender Paydaş Odatv’ye anlattı: Sertap Erener ve Kenan Doğulu’nun konserlerini neden polis bastı

Şarkıcı Sertab Erener, Sarıyer’de bulunan alışveriş merkezinde düzenlenen konserde sevenleri ile buluştu. Bu sırada Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) temsilcisi Avukat Neva Umay Balıkcıoğlu, sivil polisler eşliğinde konser alanına geldi.

MESAM ve MSG temsilcisi Avukat Balıkcıoğlu ve gözlemci, konseri düzenleyen organizatörlerle tespit yaptı.

Avukat ve gözlemci, çalışmaların ardından konser alanından ayrılırken, Sertab Erener konsere devam etti.

KENAN DOĞULU’NUN KONSERİNE DE BASKIN

Şarkıcı Kenan Doğulu, Sarıyer’de bir alışveriş merkezinde sahne aldığı sırada, MESAM ve MSG temsilcisi Avukat Umay Neva Kaya, polis eşliğinde organizatöre telif baskını yapmıştı.

MESAM BAŞKAN YARDIMCISI İSKENDER PAYDAŞ ODATV’YE ANLATTI

Müzisyen İskender Paydaş, MESAM ve MSG temsilcisi Umay Neva Kaya’nın polis ekipleri ile birlikte konserlere yaptığı baskının sebebini Odatv’ye anlattı.

Yapılan uygulamanın sanatçıların şahıslarına yönelik bir durum olmadığını belirten İskender Paydaş, “Bu durum özellikle canlı konserlerde söylenen şarkıların telif gelirleri ile ilgili. Aslında organizatörlere yönelik bir uygulama. Konseri ya da festivali düzenleyen organizasyon şirketleri meslek birliklerine belirli bir telif ücreti ödemesi lazım. Ancak bazen bu ödemeler yapılmıyor. Böyle bir durumda da bunların tespiti için bu tür uygulama yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“CANLI MÜZİK YA DA BANTTAN ÇALMASI FARK ETMİYOR”

Tespit işlemlerinin sadece canlı performanslarda olmadığını da söyleyen Paydaş, “Müzik üzerinden gelir elde eden bütün organizasyonların, mekanlar MESAM ve MSG gibi birliklere bu ödemeleri yapmadıkları takdirde bu işlem uygulanır. Mesela bir organizasyonda ya da mekanda Sezen Aksu şarkıları çalıyor, organizatör o şarkılar üzerinden para kazanıyor ancak Sezen Aksu’nun hiçbir payı olmuyor. Bu durumun önüne geçmeye çalışılıyor bu şekilde” dedi.

Talha Özmen