Kuyucuk Gölü doğaseverlerin kamp alanı

Afrika-Avrasya göç yolu üzerinde bulunması münasebetiyle birçok kuş cinsine konut sahipliği yapan Kars’taki Kuyucuk Gölü, kamp yapmak isteyen doğaseverleri de ağırlıyor.

Arpaçay ilçesinde yer alan yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz düzeyinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birinci, Türkiye’nin ise 13. Ramsar alanı olup Ramsar Mukavelesi kapsamında muhafaza altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkede göç eden birçok kuş tipine konut sahipliği yapan göller ortasında yer alıyor.

Son yıllarda vakit zaman kuruyan lakin gerek yağışlar gerekse yürütülen çalışmalar sonucu su sağlanarak kuruması önlenen gölün tekrar eski haline gelmesi için gayret ediliyor. Doğal hoşluğu ile öne çıkan göl, hem göle dikkati çekmek hem de piknik yapmak isteyen doğaseverleri de konuk ediyor.

Bir ovanın ortasına bulunan göl, özelliklede günbatımında ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Kamp çadırlarıyla göle gelen doğaseverler, burada çadır kurup hem piknik yapıyor hem de etraf hassaslığının ehemmiyetine işaret etmek için etraftaki çöpleri topluyor.

Doğaseverlerden Furkan Demirbaş,  Kuyucuk Gölü’nün tabiatının insanı dinlendirdiğini söyledi.

Akşam saatlerinde esen rüzgarın insanın ruhuna işlediğini lisana getiren Demirbaş, şunları kaydetti:

“Yoğun iş temposu sonrası burada günbatımını izleme seçimimiz yerinde oldu, sahiden çok hoş anlar yaşıyoruz. Göle kamp malzememizle geldik, evvel çadırı kurduk sonra tüpümüzü falan çıkardık hoş bir kahve yaptık. Sandalyemize oturup günbatımına karşı kahvelerimizi içtik. Bu yörenin nitekim çok huzur verici tabiatı var. Buranın sık sık kuruması bizi çok üzüyor, o yüzden buraya dikkati çekmek ve doğayı temizlemek ismine çöp topladık.”