KPSS TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

KPSS sürecinde öğrencilerin en az çalıştığı derslerin başında Türkçe gelmektedir. Oysa Türkçe sorularının puanı matematik dersi ile aynı seviyededir.

Türkçe dersini üç bölümü ayırıyoruz. Paragraf, Dil Bilgisi ve Sözel Mantık.

Türkçe dersine çalışırken sınava kadar sürekli günlük paragraf çözmelisiniz. Daha önce alışkın olmadığınız için ilk aylar zorlanacak fakat daha sonra hem alışacak hem de netleriniz yükselecektir.

Türkçe dersinde öğrencilerin en büyük hatalarından biri dil bilgisi kısmına hiç çalışmamaları veya çok az çalışmalarıdır. Özellikle lise zamanında dil bilgisi temeli alamayan öğrenciler bu dönemde dil bilgisi konularını oturtmakta zorluk çekmekte ve böylelikle çalışmaktan vazgeçmektedir.

Dil bilgisi çalışır çalışmaz yüksek yapacağız bir alan değil sürekli üstüne koyarak sabırla çalışmaya devam ederek ilerleyeceğiniz bir bölümdür.

Sözel mantık ise konu çalışmanız bittikten sonra belirli aralıklarla soru çözmeye devam etmeniz gereken bir alandır. Böylelikle hem hız kazanırsınız hem de tüm soru kalıplarını görmüş olursunuz.

Türkçe dersinden yüksek net çıkaran öğrenciler matematikten ortalama bir net yapsa dahi genel yetenek kısmında ortalamanın üstüne rahat çıktıkları için yüksek standart sapma puanları ile karşılaşırlar. Bu nedenle Türkçe dersini ihmal etmeden çalışmalısınız.

KPSS TÜRKÇE SORU DAĞILIMI ve TAVSİYELER yazımız için tıklayınız.

Kpss Koçluğu olarak toplam 30 türkçe sorusundan 27 net hedeflemenizi öneriyoruz. Matematik veya tarih değil Türkçe dersini en sağlam dersiniz olarak belirlemelisiniz. Matematik ve genel kültür kısımlarında bazı yıllarda daha çok çıkan zor sorular olduğu için bu alanda yapacağız eksik netleri Türkçe’de çok iyi bir net çıkartarak telafi edebilirsiniz. Bir çok öğrenci en çok Tarih ve Matematik derslerine önem verip Türkçe dersini ihmal etmiş ve hüsrana uğramıştır.