KPSS MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Matematik ortalaması en düşük derstir. Matematik dersine başlamadan önce seviyenizi belirlemeniz önemlidir.

KPSS NASIL ÇALIŞILIR sorusunun altındaki en önemli etkenlerden birisi matematik dersidir. Kpss serüveninde bir çok aday matematik dersinde yeterli netlere ulaşamamaktadır.

Matematiği çok alt düzey olan öğrenciler: Matematiğim çok kötü zaten yapamam diyerek en büyük hatalardan birini yapan öğrenciler, matematiğe hiç çalışmayıp diğer derslere yüklenerek yüksek netler hedeflemektedirler. Sınavda ise her dersten belirli sayıda zor seviye de soru çıktığı için bu adayların %99’u başarısız olmaktadır. Hangi seviye de olursanız olun hiç bir dersi ihmal etmemelisiniz. Özelikle matematik dersine her aday çalışmalı, yapabileceği maksimum nete ulaşmalıdır..

Matematiği 5-10 net arasında olan öğrenciler: Bu tip öğrenciler disiplinli bir şekilde çalışarak 3-4 ay içinde kpss matematik seviyelerini 20 netlere çıkartabilir. Bu seviyede öğrencilerin yapması gereken en önemli yöntem tüm konular bittikten sonra günlük ders denemesi çözmeleri gerektiğidir. Böylelikle tüm soru tiplerine hakim olup her gün çözdüğünüz için kendinizi geliştirir ve ayriyeten de genel tekrar yapmış olursunuz. Fakat sene içinde 2 hafta-1 ay gibi ara verdiğinizde yavaş yavaş eski seviyenize dönmeye başlarsınız. Bu yüzden ara vermeden ilerlemek çok önemlidir.

Matematiği üst düzey olan öğrenciler: Bu tür öğrencilerimizin sözel bölümü zayıf olmaktadır. Genelde kpss matematik denemelerinde 25 üstü net yaparak en büyük avantajlı öğrencilerin başında gelmektedirler. Sözel derslere de hakkı ile çalıştıklarında da çok güzel puanlar almaktadırlar. Bu öğrenci kategorisinin ise yapmış olduğu en büyük hatalardan biri matematiğim ne de olsa iyi diyerek hiç matematik çalışmamaları veya bu dersten çok az sayıda soru çözmeleri olmaktadır. Bakılmadığı, çalışılmadığı zaman unutulan matematik, eğer sınava kadar çok az vakit ayırırsanız sınav da sorular ile büyük vakit kaybedip beklediğinizin çok altında netler yapabilirsiniz.

KPSS MATEMATİK KONU-SORU DAĞILIMI ve TAVSİYELER adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kpss de Türkçe-matematik kısmından oluşan genel yetenek bölümünde ortalama doğru sayısı 20 olduğundan dolayı bu alanda yapacağınız yüksek netler sizleri çok iyi puanlar getirmektedir. Bu yüzden özellikle Türkçe – Matematik ikilisi üzerinde daima çalışmalı ve her geçen gün kendinizi geliştirmelisiniz.