KPSS COĞRAFYA DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

Kpss hazırlanmaya yeni başlayan her öğrenci kpss konularını çok iyi analiz etmeli ve ona göre önlem almalıdır. Coğrafya dersi bu süreçte sizlerin en kolay derslerinden biri olmaya adaydır. Çoğu aday coğrafya sorularını çoğunu rahatlıkla yapmaktadır. Fakat son yıllarda ösym coğrafya dersindeki soru zorluğunu biraz daha arttırmış bulunmaktadır.

Öğrencilerin coğrafya dersinde yaptıkları en büyük hatalardan biri ise coğrafya dersini genel olarak çalışıp stratejik konular dediğimiz kısımları atlamaları olmuştur. Stratejik konulara örnek olarak madenler ve enerji kaynaklarını verebiliriz. Her yıl ortalama 3 soru çıkan bu konuya öğrenciler maalesef yeterli önemi vermemekte ve sınavda bu konuları yanlış yapmaktadırlar.

Bu tür konuların halledilebilmesi için özellikle harita çalışmaları yapılmalıdır. Günümüzde bir çok öğrenci bireysel harita çalışmaları yapmamaktadır. Ülkemizin dilsiz haritasını bizzat kendi elinizle çizerek üstüne madenleri, enerji kaynaklarını vs yazarak çalışmalı ve sık sık tekrar ederek bu konudaki bilgilerinizi güncel tutmalısınız.