Kazakistan’da Orta Asya’nın en büyük mescidi Büyük Işık Sultan Camii’si açıldı

Kazakistan bayrağı rengini andıran gök mavisi kubbesi ve minareleriyle Kazakistan’ın başşehri Işık Sultan’da inşa edilen caminin açılış merasimi, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in iştirakiyle gerçekleşti.

Dini yetkililer açılışa katıldı

Törene Özbekistan, Kırgızistan, Moğolistan, Rusya ve Mısır’dan dini yetkililer ve Kazakistan’daki Müslüman ülkelerin büyükelçileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, camiyi bağımsızlık periyodunda ülkenin hâkim olmasında yar ve yardımcı olan Aziz Allah’ın için inşa ettirdiğini belirterek “Bu caminin ibadete açılması yalnızca başkentimiz ve ülkemiz için değil, tüm Müslüman alemi için değerli olay.” dedi.

“Allah’a halkımızın geleceğini ve devletimizin özgürlüğünü daim etmesi için dua ettik”

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı misyonundan istifa etmeden bir gün evvel kelam konusu caminin temelini Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile attıklarını anımsatan Nazarbayev, “Temel atma merasiminde, Allah’a halkımızın geleceğini ve devletimizin özgürlüğünü daim etmesi için dua ettik.” sözünü kullandı.

Nazarbayev, caminin iş insanları ve gönüllüler tarafından finanse edildiğine dikkati çekerek yapının ana müteahhidi Türk iş insanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat ve çalışanlarına teşekkür etti.

Açılışın akabinde mescitte cuma namazı kılındı.

“Halk cami minaresi ortaya çıktığından beri ağır bir ilgi gösteriyor”

Sembol İnşaat İcra Konseyi Lideri Ali Tamince, merasim sonrası yaptığı açıklamada, cami inşaatına 2019’da başladıklarını ve Kovid-19 salgınının oluşturduğu zorluklara karşın inşaatı itinayla sürdürdüklerini kaydetti.

AA’nın haberine nazaran Tamince, caminin dizaynını Türk ve Orta Doğulu mimarların yaptığını tabir ederek “Halk yalnızca bugün değil, cami minaresi ortaya çıktığından beri ağır ilgi gösteriyor. Herkes camiyi ve inşaat mühletini yakından takip etti. Bugün çabucak hemen görüştüğüm herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Beşerler hem büyüklüğünden, iç mimarisinden ve yapısından etkilendiklerini söylüyorlar. Bu bizi çok gururlandırdı.” dedi.

“Bir şaheser diyorum”

Törene katılan Türkiye’nin Işık Sultan Din Hizmetleri Müşaviri Neşet Bodur da mübarek cuma gününde “şaheser” niteliğindeki caminin açılışına tanıklık ettiklerini söyledi.

Bodur, “Gerçekten benim çok hoşuma gitti. Bir şaheser diyorum. Zira yalnızca cami olmasının yanında kütüphanesi, mektebi, başka alanlarıyla hele etrafına baktığımızda bahçeleriyle şaheser diyebileceğimiz bir kuruluş. Emeği geçen herkese ülkemiz ismine çok teşekkür ediyorum. Beşerler akın akın geliyorlar. Seviniyorlar. Bu türlü bir yapıtın yapılmış olması Kazak halkını da son derece sevindirdiğini düşünüyorum.” dedi.

Cami, İslam mimarisi ile klâsik Kazak motiflerinin bütünleştiği dizaynıyla dikkati çekiyor

Yaklaşık 68 bin metrekare alana inşa edilen Büyük Işık Sultan Mescidi, Orta Asya’nın en büyük mescidi özelliğini taşıyor.

Gök mavisi rengi ve 62 metre genişliğe sahip ana kubbesiyle dünyada tek olan Büyük Parıltı Sultan Mescidi, her biri 134 metre yükseklikteki dört minaresi ve dört yan kubbesi ile uzaktan göz kamaştırıyor.

Tasarım ve üretim açısından birçok özelliği bulunan cami, ayrıyeten dünyanın en büyük 10 mescidi ortasında yer alıyor.

Aynı anda 35 kin kişinin namaz kılabileceği mescitte, yerden ısıtma sistemi sayesinde kışın yapının avlusunda da saf tutulabilecek.

İslam mimarisi ile klasik Kazak motiflerinin bütünleştiği dizaynıyla dikkati çeken mescitte 25 milyon cam mozaik ile yapılan ve Allah’ın 99 isminin yazılı olduğu Kıble Duvarı öne çıkıyor.

 

Avizesinde 1,5 milyon kristal bulunuyor

Caminin ana avizesi de büyüklüğü ve 1,5 milyon kristaliyle dünya rekoruna sahip.

Cami, Hindistan’da yaklaşık 5 bin kişinin elle dokuduğu oval desenli halısının yanı sıra tüm kapı ve vitraylarının el üretimi olmasıyla da ziyaretçileri büyülüyor.

Bünyesinde İslam Müzesi, kütüphanesi, nikah salonu, Kuran-ı Kerim derslikleri, konferans salonu ve kapalı otoparkı da bulunan Büyük Işık Sultan Mescidi’nin, ülkenin yeni sembollerinden biri olması bekleniyor.