Irak’ta eski Başbakan Kazımi’ye ‘Kasım Süleymani’ soruşturması

Irak’ta Başsavcılık, eski Başbakan Mustafa el-Kazımi hakkında soruşturma başlattı. Kazımi’ye, soruşturma kapsamında ‘Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve İran Devrim Muhafızları’na bağlı eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesinde ihmal’ suçlaması yöneltildi.

KAZIMİ’YE ‘KSURU VE İHMAL’ SORUŞTURMASI

AA’nın Irak medyasından aktardığına göre, soruşturma kararıyla ilgili yayınlanan belgede, Kazımi hakkında Mühendis ve Süleymani’nin öldürülmesinde ‘kusuru ve ihmali’ olduğu gerekçesiyle yapılan şikayet üzerine soruşturma açıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu?

Irak’ta Hukuk Hareketi Milletvekili Hüseyin Munis, Mühendis ve Süleymani’nin öldürüldüğü Uluslararası Bağdat Havalimanı’nın egemenliğinin ihlal edilmesine göz yumduğu, olayda ihmali ve kusuru bulunduğu gerekçesiyle o dönem Milli İstihbarat Servisi Başkanı olan Kazımi hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu.

ABD’nin Bağdat Havalimanı’na 3 Ocak 2020 tarihinde helikopterle düzenlediği saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)