İnşaat materyalleri ihracatında tüm vakitlerin aylık rekoru

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Dış Ticaret Endeksi’nin haziran ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, inşaat gereçleri sanayi ihracatı, haziranda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 16,94 artarak 3,36 milyar dolara yükseldi. Kelam konusu sayı tüm vakitlerin en yüksek aylık verisi olarak kayıtlara geçti.

Haziran prestijiyle son 12 aylık ihracat ise 34,52 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Kilogram başına düşen ortalama ünite fiyat ise yıllık bazda yüzde 28,5 artarak 0,63 dolar düzeyine yükseldi.

Dış ticarette haziranda yüksek performans gösteren inşaat gereçleri endüstrisi, ölçü olarak daha sonlu artışla 5,31 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi.

Yıllık (son 12 aylık) ihracat ölçü olarak 63,56 milyon tona gerilerken, ortalama ihracat ünite fiyatı 0,54 dolar/kg oldu. Haziranda ihracat ünite fiyat endeksi 108,98 puanla 2015 Ocak’tan bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

İthalattaki artış da sürdü

Söz konusu devirde ithalattaki artış da devam etti. Haziranda inşaat gereçleri ithalatı geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 27’lik artışla 957 milyon dolara yükseldi.

Haziranda ithalatta bedel ve ölçü olarak da yılın en yüksek sayıları görüldü. İnşaat gereçleri ithalatı 336 bin 613 ton, ithalat ünite fiyatı ise 2,84 dolar/kg oldu.

Yılın birinci yarısını tarihin en yüksek sonucuyla kapatan inşaat gereçleri sanayi ihracatının ikinci 6 ayda savaşın tesirlerinin, yüksek global enflasyonun ve resesyon kaygılarının tesirinin altında kalması bekleniyor. Ünite fiyatlarının da düşeceği iddialarına karşın yıl sonunda yıllık ihracat büyüklüğünün geçen yılın üzerinde gerçekleşeceği öngörülüyor.