İmamoğlu’ndan öğrencileri sevindiren haber

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’daki İBB projelerini ve geldikleri basamakları yerinde inceledi. Yenimahalle’deki 510 yataklı öğrenci yurdu inşaatı şantiyesinde açıklamada bulunan İmamoğlu, öğrencileri sevindirecek bir haber verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’da 28 Şubat 2022’de açtıkları Toplumsal Ahenk Dayanak Merkezi’ne (SUDEM) yaptığı ziyaretin akabinde ilçeden ayrılmadı.

İlçedeki İBB hizmetlerini yerinde deneyimleyen İmamoğlu, sırasıyla; Ebubekir Otopark Üstü Meydan ve Etraf Düzenlemesi İnşaatı’nda, Bağcılar Otizm Temalı Park’ta, Yenimahalle Yurt İnşaatı’nda incelemelerde bulundu.

İmamoğlu, Bağcılar cinsiyle ilgili değerlendirmesini de önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 510 yatakla hizmet vermesi planlanan öğrenci yurdu şantiyesinde yaptı.

“BAĞCILAR BENİM İÇİN DUYGUSAL BAĞI ÇOK YÜKSEK BİR YER”

Bağcılar’ın kendisi için duygusal bağı çok yüksek bir yer olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi;

*İstanbul’da, Avrupa yakasında birinci iş yerimiz Güngören sonlarındaydı. Bağcılar’la, Esenler’le, Bahçelievler’le bu alanla çok bağlı bir hayatım oldu. Fakat bu 4 ilçe, nitekim güç bir ömür alanına dönüştü. Bir kısım adımlar atılmıştı.

*Şimdi daha zevkli, daha renkli ve daha etrafa uyumlu bir biçimde dönüşümler yapıyoruz. Yaptıkça da bence çok daha uygun sonuçlar alacağız. İşte bulunduğumuz merkezin, bu manada hem yurt gereksinimimize ilave katkısı var.

*510 yatak kapasitesine sahip. Mahalle içinde kapalı otoparkıyla hizmet edecek. Birebir yerde 4 sınıflı kreşimiz var. Birebir yerde e-spor merkezimiz var. Tıpkı yerde konferans salonumuz var. Etrafa tesiri olacak bir düzenleme kabiliyeti ve kapasitesi olacak.

“SUDEM’LERİN VE KENT LOKANTALARI’NIN SAYILARI ARTACAK”

“Her tarafıyla çok sağlam bir kompleks” diyen İmamoğlu, “Bu çeşit yapılar etrafına hem buluşma bahtı fırsatı verir, komşuluğu hissettirir hem de tıpkı vakitte burada hayatı değiştirir, dönüştürür. Her istikametiyle çok tesirli bir alan olacağını şimdiden hissedebiliyorum. Çünkü biz, eylülde 2 bin 700’e ulaşacağız yatak sayısında yurtlarımızda. Bu aslında orta periyotta devreye girecek. Münasebetiyle bunların da katkısıyla, bir sonraki seneye gayemiz, 5000 yatakla eğitim dönemine dahil olmak” sözlerini kullandı.

Bağcılar’da gezdiği İBB hizmetlerini sıralayan İmamoğlu, İstanbul’un farklı yerlerindeki alanlara otizm temalı parklar kurma gayesinde olduklarının muştusunu verdi.

Bağcılar ve Sultanbeyli’de açtıkları SUDEM’lerin sayısını da artıracakları bilgisini paylaşan İmamoğlu, ikincisini çok yakında Bağcılar’da açacakları Kent Lokantaları için de tıpkı maksatla yol yürüdüklerinin altını çizdi.

“BÜTÜN ATTIĞIMIZ BU ADIMLAR, DAYANIŞMA AHLAKI SORUMLULUĞU”

Kent Lokantaları’nda yaptıkları işin bugünün muhtaçlığına yönelik olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi;

*Yoksa restoranı olan, lokantası olan; onların segmenti, işi öbür, bizim yaptığımız şey diğer. Bu bağlamda, bu güç günleri aşmanın yolunu daima birlikte bulmak zorundayız. Bütün attığımız bu adımlar, aslında dayanışma ahlakı, dayanışma sorumluluğu.

*Onu yerine getiriyoruz. Bunları keşke konuşmasak. Konuşmayacağımız günler de gelecek. Yoksulluğu değil, zenginliği, eşit dağılımı, gelirin eşit paylaştırıldığı, insanların keyifli olduğu günleri, inşallah daima birlikte başaracağız. O vakit öbür adımları, öbür yatırımları, diğer atılımları konuşuyor olacağız.

“TEMEL PROBLEM: İSTANBUL’UN HER NOKTASINA EŞİT HİZMET”

Gezdikleri hizmetlerin, Bağcılar’da yürüttükleri projelerin tamamı olmadığının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

*Burada yürüttüğümüz temel sıkıntı şu: İstanbul’un her noktasına eşit hizmet. Her yaptığımız yalnızca mimarın kaleminden çıkmıyor. Tıpkı vakitte yakın etrafta talep edilen ne var? Burada oturan insanların demografisi, yaş kümesi, beklentileri, onlara nasıl hizmet edebiliriz?

*Örneğin burada çocuk sayısı fazlaysa, burada bir kreş muhtaçlığı var demektir. Gençler varsa, evet e-sporla ilgili bir talep varsa, onları yeniden denetimli bir alanda, yeterli bir eğitimle eğitmenlerle buluşturmanın kesinlikle tabanını hazırlamanız gerekir. Bütün bu taraflarıyla bir değişim yaşattık. Birçok projemizde, ne yazık ki vazifeye geldiğimizden sonra, tasfiye kararı olan müteahhitler, konkordato ilan eden müteahhitler süreçleri, ihale yapma konusundaki sorumlu süreçler…

*Bütün bunları aşıp, tekrar burada harekete geçmek ve süratlice bunları hem 2022’ye hem 2023’ün başına yetiştirme amacı koyan hem yönetici arkadaşlarıma olsun hem de yüklenici firmalarımıza olsun, Allah kolaylık versin.

*Öyle ya da bu türlü bu işi toparlayacağız, süratlice -başta Bağcılar olmak üzere- bütün ilçelerdeki işlerimizi vatandaşlarımıza ikram edeceğiz. Yolumuz açık olsun. Keyifli bir gün geçirdik. Umuyoruz, Bağcılar’da keyifli bir günü de hatta birkaç günü de bunların açılışlarını yaparken, daima birlikte geçiririz.

ESNAF VE PAZAR ZİYARETİ

İmamoğlu, ziyaretlerinin akabinde Fatih Mahallesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunup, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kurulan semt pazarında vatandaşlarla buluştu. Yaşadıkları ekonomik ıstırapları İmamoğlu ile paylaşan esnaf ve vatandaşlar, İBB Lideri ile anı fotoğrafları çektirdi.