İlhan Palut’tan Abdülkerim Bardakcı açıklaması

Konyaspor’un teknik yöneticisi İlhan Palut, Galatasaray’a imza atan eski öğrencisi Abdülkerim Bardakcı‘yı Hürriyet’ten Uğur Yapıcı’ya kıymetlendirdi.

Genç teknik yönetici, “Abdülkerim Bardakçı’yı Konyaspor’dan evvel takip ediyordum ve 1.5 yıldır birlikte çalışıyorduk. Her idmanda % 100’ünü vermeye çalışan bir futbolcu. Konyaspor olarak geriden oyun kurma ve oyunu rakip alana yıkmak isteğimiz Abdülkerim’in kimi özelliklerini ortaya çıkardı. Bunlar; oyun kurmak, ileriye çıkarken gerçek yerleri görebilmek, kendi opsiyonunu yaratırken ekstra dripling yeteneği… Hepsi Abdülkerim’de var. Kadrosunun birinci bölgeden çıkışına ve rakip alana daha sağlıklı yerleşmesine çok büyük katkı sağlayan stoper. Galatasaray üzere büyük kadroların oyunu rakip yarı alanda oynamaları ve stoperlerin öne çıkma durumlarında Abdülkerim, çabukluğu ve ikili çabadaki diriliği ile katiyen fark yaratacaktır. Rakip topla geldiği vakit geriye kaçma opsiyonu olmaz ve korakor çabayı son derece başarılı yapar” dedi.

“SAVUNMANIN BAŞKANI OLACAKTIR”

Abdülkerim’in skorer bir stoper olduğunu belirten İlhan Palut, “Abdülkerim Galatasaray’da kendisini inançta hissederse ekipteki savunma liderliğini kesinlikle yapacaktır. Defansif duran toplarda çok uygun savunmacıyken, ofansif duran toplarda da agresif bir hamleci. Bence 5 ile 10 gol ortasını bulabilir. Duran toplarda baş vuruşunu yeterli yapan ve son derece istekli bir stoper. Duran topları çok kullanan Galatasaray’da bu gol sayılarını bulabilir” dedi.

“MİLLİ KADRODA OLACAKTIR”

27 yaşındaki savunmacının ulusal kadroda alternatif bir oyuncu olabileceğini söyleyen Palut, “Ülkemizde maalesef büyük ekipte olan oyuncular A Ulusal Kadro’ya daha kolay gidiyor. Kuntz Hoca, Abdülkerim’i iki defa daha çağıracaktı lakin sakatlanıp gidemedi. Bundan sonra ulusal kadro stoper rotasyonunda olacaktır. Çağlar Söyüncü ve Merih Demiral çok üst seviye oynuyorlar lakin Abdülkerim de onlara alternatif güvenebileceğimiz bir isim olabilir” diye konuştu.

“BAZI NOKTALARDA MARCAO’DAN İYİ”

Bazı hususlarda Abdülkerim’in Marcao’dan daha düzgün bir savunmacı olduğunu kaydeden İlhan Palut, son olarak, “Marcao hakikaten çok âlâ bir stoper. Çok çabuk, canlı, sert ve atılımlı bir oyuncu. Abdülkerim ise kimi noktalarda Marcao’dan daha âlâ. Oyun suramı, 1. bölgeden 2. bölgeye geçişler, ofansif duran toplardaki agresifliği konusunda Marcao’dan önde görüyorum. Fakat her oyuncunun bir adaptasyon süreci var. Bütün bunlara karşın kendisi asla gerilime girip panikleyecek bir karakter değil. Ben Galatasaray’ın hocası İlhan Palut olsaydım ve Marcao gitseydi, Abdülkerim’in varlığından ötürü en ufak bir meşakkate düşmezdim. Teknik manada ben üzgünüm lakin Galatasaray kusursuz bir transfer yaptı” sözlerini kullandı.