Halk ozanı Muhlis Akarsu ismine kültürevi açıldı

1993’te Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal aktiflikleri sırasında Madımak Oteli’nde eşiyle birlikte yanarak katledilen Sivaslı halk ozanı Muhlis Akarsu ismine yapılan kültürevi merasimle açıldı.

Türk halk müziğinin en kıymetli ve en tesirli isimlerinden birisi olan Muhlis Akarsu’nun ismi ölümsüzleşti. Sivaslı halk ozanı Muhlis Akarsu, Pir Sultan Abdal aktiflikleri sırasında 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde eşiyle birlikte katledilmişti.

Muhlis Akarsu ismine Kangal ilçesine bağlı Minarekaya köyünde 9 yıl evvel kültürevi imali başlanmıştı. Lakin maddi imkansızlıklar nedeniyle bir türlü tamamlanamayan kültürevini MESAM tamamladı.

200 OZAN AÇILIŞA KATILDI

Muhlis Akarsu Kültürevi’nin açılışı olayların 29’uncu yıldönümünde merasimle açıldı. Kültürevinin açılışını, MESAM Lideri Recep Ergül, MESAM üyesi eski bakanlardan Mustafa Kul, CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’li milletvekilleri Eser Alptekin, Mürsel Alban, Sezgin Tanrıkulu, Kadim Durmaz, Ulaş Karasu kurdele keserek açtı. Akabinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Madımak’ta canını yitirenler ve şehitler için hürmet duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Madımak katliamının belgeseli gösterildi. MESAM Lideri Recep Ergül’ün konuşmasının akabinde, milletvekili Veli Ağababa, MESAM Lideri Recep Ergül’ü kültürevini tamamladığı için tebrik etti. Aşık Veysel ismine yapılan müze üzere kültürevinin de Muhlis Akarsu Müzesi’ne dönüşmesini temenni etti.  Açılışa GÜZEL Partili yöneticiler de katılırken, ozanlar sahne alarak Muhlis Akarsu türküleri söyledi.

MUHLİS AKARSU KİMDİR?

Muhlis Akarsu, 20 Şubat 1948 yılında Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Minarekaya köyünde dünyaya geldi. 1970’li yılların başında devrin süratli siyasi gündeminde protest yanı şekillenmeye başladı. Bilhassa gırtlak hançeresini kullanırken ön plana çıktı. Kollektif yapısı sayesinde Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Ali Ekber Çiçek, Mehmet Erenler, Musa Eroğlu, Yavuz Top, Aşık Gülabi ve Ali Kızıltuğ üzere isimlerle ortak albüm çalışmalarında bulundu. Cem Karaca ve Selda Bağcan üzere birçok sanatçı türkülerini okudu. TRT’ye derlemiş olduğu onlarca beste bıraktı. Kendisine ilişkin üç yüzden fazla şiir ve bestesiyle periyodun en üretken isimleri ortasında gösterildi. 1983 yılında kuruculuğunu ve öncülüğünü yaptığı Muhabbet serilerinin birincisini çıkarttı.

Muhlis Akarsu, Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için eşiyle birlikte Sivas’a gitti. Şenliklerin ikinci günü olan 2 Temmuz’da kaldığı Madımak Oteli’nde 34 kişi ile birlikte yakılarak öldürülmüştür. Olayda eşinin yanı sıra birçok sanatçı hayatını kaybetti. Şenlikler için gittiği Sivas’ta son konserini vermiştir. Muhlis Akarsu, hayatı boyunca 40’tan fazla kırkbeşlik plak, 4 uzunçalar, 38 albüm ve yüzlerce deyiş bırakmıştır. Vefatının akabinde Sivas Ellerinde Ömrüm Çalınır (1993) isminde bir albüm yayınlanmıştır.