Hafta sonu fırınlar kaçta kapanıyor, kaça kadar açık? 24-25 Nisan 2021 Cumartesi Pazar fırın çalışma saatleri!

Kabine Toplantısı sonrasında kısmi kapanma kararının açıklanmasıyla birlikte birçok üretim ve tüketim yerlerinin de çalışma saatleri güncellendi. Karar sonrasında hafta sonu fırınların çalışma saatleri de belli oldu. Peki, Hafta sonu fırınlar kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?

81 ilde ilk kez 58 saat boyunca sürecek kısıtlama pazartesi günü sabah 05.00’te sona erecek. Ramazan ayında uygulanan kısıtlamada devam ederken, ekmek ve pide alacak olanlar, hafta sonu fırınların açılış ve kapanış saatlerine odaklandı. İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan genelgede fırınların cumartesi ve pazar günleri açık olacağı bildirildi. Fırınlar, iftar saatine kadar sadece satış yapabilecekler.

HAFTA SONU FIRINLAR KAÇTA KAPANIYOR, KAÇA KADAR AÇIK?

Geçtiğimiz yıl ramazan ayında ekmek ve pide satışları sokaklarda yapılırken, bu yıl kısmi kapanma kapsamında fırınların açık olması kararlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan genelgede fırınların çalışma saatleri ile ilgili şu ifadelere yer verildi;

Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

607ac1a317aca9121cf161c5

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.). Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak. Cumartesi/Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.