Eski CIA’ciden seçim sonrası Türkiye planı

FETÖ’nün, 15 Temmuz darbe girişiminde yer almakla suçlanan ve yakalama kararı bulunan eski CIA danışmanı Henri Barkey köşe yazarlığı yaptığı Asia Times gazetesinde skandal ifadelere yer verdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerinden zaferle ayrılacağını öngören Barkey, “Erdoğan kazanırsa seçimlerin ertesi günü için tutarlı bir politika geliştirilmelidir” sözlerine yer verdi.

Açıklamalarına devam eden Barkey, “Kendi ülkesinde ekonomik bir krizle karşı karşıya kalan Erdoğan, hızla muhtaç bir müttefik haline gelir. Bu nedenle ABD’nin şimdiden kolları sıvaması gerek” dedi.

Barkey, aynı zamanda Beyaz Saray’ın kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerektiğine de vurgu yaptı.
Eski CIA ajanı aynı zamanda terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/SDG’nin elebaşı Mazlum Abdi ve beraberindeki ABD konvoyuna düzenlenen saldırıyı Türkiye’nin yaptığını iddia etti.

Yazsının devamında Barkey terör örgütü PKK’yı ve Suriye kolu olan SDG’yi ‘masum’ bir yapı gibi göstererek Türk ordusunun terör operasyonlarını ise ‘işgal’ gibi lanse etti.
Bu, Barkey’in ilk skandalı değil. 6 Şubat tarihinde köşesinde yer alan bir yazıda Barkey, 7’li koalisyona tavsiye niteliğinde bir yazıya yer vermişti.

Barkey, “Muhalefet şimdiden Erdoğan’ın Ege ve Akdeniz bölgeleri ile ABD, Suriye ve Kürtler ile ilgili son dış politika açıklamarının çoğunu kabul etti” demişti.

ESKİ CIA DANIŞMANI HENRİ BARKEY KİMDİR?

Henri Jak Barkey, Amerikalı akademisyen ve Orta Doğu uzmanıdır. İstanbul’da doğan Barkey’in Türk vatandaşlığı da bulunmaktadır. 1954 yılında İstanbul’da doğan Barkey, doktorasını Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır.

68 yaşındaki Henri Barkey, 1998-2000 arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Bölümü’nde de görev almış aynı zamanda çeşitli gazetelerde makaleler yazmış, farklı birçok tv kanalında siyaset yorumculuğu da yapmıştır. ABD’de de birçok okulda öğretim üyesi olarak çeşitli dersler de vermiştir.

patronlardunyasi.com