Doğu’nun saklı denizi Hazar Gölü Ege ve Akdeniz’i aratmıyor

Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü, tatilcilerden ağır ilgi görüyor.

Doğu’nun kapalı denizi olarak anılan Hazar Gölü, Türkiye’de derinliği ile birinci sırada yer alıyor ve 22 kilometre uzunluğa ve 6 kilometre genişliğe sahip olmasıyla biliniyor.

Bölgede sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla etraf vilayetlerdeki vatandaşlar, denize uzak olmaları nedeniyle Hazar Gölü’ne akın etti.

Akdeniz ve Ege kıyılarını aratmıyor

Göl etrafında bulunan apart otel, kamp çadır alanları tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Öte yandan Akdeniz ve Ege kıyılarını aratmayan Hazar Gölü’nde tatilcilere şezlong, şemsiye, deniz bisikleti, tekne tipi üzere imkanlar da sağlanmaya başladı.

“Serinlemek için burayı tercih ettik”

Havanın çok sıcak olduğunu aktaran tatilci Cumaali Zirek, “Ergani’den buraya geldik. Ailecek çocuklarla Ergani’den buraya geldik. Hafta sonunu çocuklarla geçirmek ve serinlemek için burayı tercih ettik. En yakın burası olduğu için bizim de denizimiz burası olur. O yüzden burada çocuklarla bir arada hafta sonu serinlemeye geldik” dedi.


“Su epey beğenilen serin”

Ailesi ve kuzenleriyle birlikte Hazar Gölü’ne geldiğini aktaran Elanur Zirek, “Çok eğlendik. Su epey beğenilen ve serin. Esasen Ergani’de hava çok sıcak olduğu için burada serinledik. Çok hoşuma gitti. Hoş geçti” diye konuştu.

“İlk gördüğümüzde çok şaşırdık”

Havanın çok sıcak olduğunu ve serinlemek için Hazar Gölü’ne geldiklerini tabir eden Sude Sedef Bağdat, “Serinlemek için bu tarafa kaçtık. Bir gece kalacağız. Biz birinci gördüğümüzde çok şaşırdık. Burada bir kıyı ve plaj var dedik. Açıkçası memnun olduk. Yer ve su hoş. Aslında göl suyu üzere değil. Tıpkı deniz suyu gibi” biçiminde konuştu.

“Yüzüp eğlencemize bakıyoruz”

Erzincan’dan geldiklerini lisana getiren Cengiz İtina, “Burada yüzüyoruz. Bugün de hafta sonu olduğu için geldik. Yüzüp eğlencemize bakıyoruz. Su hoş. Hafif serinletici havası var. Elazığ’ın insanı güzel” halinde konuştu.

“Plajlarımız Ege ve Akdeniz kıyılarını aratmıyor”

DHA’nın transferine nazaran; Hava sıcaklıklarının bu hafta artış göstermesiyle birlikte ağır bir ziyaretçi akını olduğunu belirten işletme sahibi İbrahim Bahçeci, “Hazar Gölü suyuyla, doğasıyla çok hoş. Burada plaj ve piknik alanları mevcut. Buraya gelen beşerler günübirlik haftalık tatilini tamamlıyor. Genelde Diyarbakır, Bingöl, Malatya, Tunceli, Muş, Elazığ bölgesinden geliyor. Buraya gelenler memnun bir formda tatilini yapıyor. Plajlarımız Ege ve Akdeniz kıyılarını aratmıyor. Buradan bir Ege’ye gitmek için yapacağınız tatili burada daha uygun fiyata daha güzel bir biçimde tamamlayabilirsiniz” dedi.