Bakan Kirişçi: Meskenleri tahliye edilenlere 3 bin lira

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını devam ederken bölgede oluşturulan Afet Uyum Merkezinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katıldığı toplantıda yangına ait sayılar paylaşıldı. 61 hava aracının yangına müdahale ettiği tabir edilirken, bin 12’si orman emekçisi olmak üzere 3 bin 214 çalışanın de alanda olduğu belirtildi. Alanda 730 aracın da yer aldığı açıklandı.

Yangın bölgesinde yarın sabah saatlerinde rüzgarın 60-70 km süratle esmesini beklediklerini söyleyen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yangınla birlikte rüzgar suratının daha da yükselebileceğini söz ederek, “Bu toprakta fırtına oluşturacak neredeyse. Yarın öğlene kalmadan yangını denetim altına almak istiyoruz. Yangını İçmeler’e ulaşmadan durdurmak için grupları yerleştirdik” dedi.

EVİ TAHLİYE EDİLEN AİLELERE 3 BİN TL YARDIM

131 hane ve 435 kişinin tahliye edildiğini söyleyen Bakan Kirişci, “Temennimiz yarın bu yangının neticelenmesi. Rüzgar olmasa daha güzel olurdu lakin ümitsiz değiliz. Çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Meskenleri tahliye edilen ailelere 3’er bin TL ödeme gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA