Aslı Aydıntaşbaş’tan İstanbul Havalimanı’na övgü

Türkiye’nin dev projelerinden olan İstanbul Havalimanı, Avrupa’daki muadilleri karşısında doruktaki yerini koruyor

Faaliyete geçmesinin akabinde kısa müddette havacılık dalının gözdesi olan ve ucuş rekorları kıran İstanbul Havalimanı’na en büyük reaksiyon ise; muhalefet ve ona yakın gazetecilerden gelmişti.

Bu isimlerden biri de gazeteci Aslı Aydıntaşbaş…

İstanbul Havalimanı hakkında daha evvel söylediği olumsuz fikirlerin değiştiğini belirten Aydıntaşbaş, Türkiye’nin dev projesine toplumsal medya hesabından övgüler dizdi.

İlk açıldığında kendisine gereksiz bir projeymiş üzere geldiğini lakin pandemi sonrası bu tezinin çürüdüğünü belirten Aydıntaşbaş, şu sözleri kullandı;

Oldukça kalabalık…

“İlk açıldığında bana gereksiz ölçekte büyük ve boş gelmişti. Lakin pandemi sonrası İstanbul Havalimanı epeyce kalabalık. Önemli bir hub haline gelmiş durumda.

Sıra yok

Yurtdışı çıkış ve girişlerde kesinlikle elektronik giriş çıkışı deneyin. Parmak iziyle, pasaport memuru olmadan, dijital geçiş yapıyorsunuz. Sıra yok.

Havalimanında Avrupalı turist az. Tartı, Asya, Afrika ve Orta Doğulu yolcu. Bu THY’nin büyüme stratejiyle ilgili. Asya ve Afrika’dan yolcuları gidecekleri yere İstanbul üzerinden taşıyor

THY modeli

Ancak alışılmış burada THY gerçek iş modeliyle mi çalışıyor bilmiyorum. Elimde sayılar yok. Bu stratejiyi kar-maliyet hesabı üzerinden kıymetlendirmek lazım.
Ve doğal global bir marka yaratırken global ısınma açısından Türkiye’ye getirdiği ek yükü de bu hesaba katmak lazım.

Personeller çok profesyoneller

Ancak THY çalışanı her vakit çok profesyonel. Japonya’dan Darüsselam’a giderken hudut krizi geçiren Amerikalı bayan ve koli koli alışverişi ısrarla uçağa sokmaya çalışan Arap turistlere birebir sakinlikle karşılık veriyorlar. Ben yapamazdım”


Related Posts