AMD Sözünde Duramadı: HYPR-RX Gecikti

2022 Kasım ayında HYPR-RX teknolojisini tanıtan AMD, 2023 yılının ilk yarısında oyuncuların bu performans modundan yararlanacağını söylemişti. Takvimler 1 Temmuz’u gösteriyor, yani kırmızılılar sözünü yerine getiremedi.

Aslında HYPR-RX o kadar da komplike bir mod değil. Çip üreticisi, üç teknolojiyi tek bir tıklamayla aktif etmek, hem performansı artırmak hem de düşük gecikme sunmak istiyordu. Bunlar Radeon Super Resolution, Radeon Boost ve Radeon Anti-Lag ile mümkün olacak.

Özetleyecek olursak, zaten mevcut olan teknolojiler bir arada çalışacak. Ancak AMD söz verdiği gibi ilk yarıda HYPR-RX’i kullanıma sunamadı.

AMD HYPR-RX, NVIDIA Reflex teknolojisine yanıt olarak gelse bile farklı özellikler de içeriyor. AMD’nin amacı oyun için gecikme ve giriş gecikmesini azaltmak, ancak bunun yanında RSR (Radeon Super Resolution) teknolojisi de devreye girerek performansı artıracak.

HYPR-RX, Radeon Super Resolution, Radeon Boost ve Radeon Anti-Lag teknolojilerini bir araya getirirken tek bir tıkla performansı artırma kabiliyetine sahip olacak. Aslında bahsettiğimiz teknolojiler zaten ayrı ayrı da olsa bir süredir kullanımda. Hepsini bir araya getiren HYPR-RX, Adrenalin sürücülerindeki Ekran Kartları (Graphics) sekmesinde bulunacak ve önceden ayarlanmış profillerin bir parçası olacak. Böylelikle kullanıcılar oyunlar için daha geniş profil seçenekleri seçenekler görecek.

Kısacası, özellik aktif olduğunda sistem gecikmesi azalacak (Anti-Lag), dinamik çözünürlük ölçekleme teknolojisi devreye girecek (Radeon Boost) ve uzamsal yükseltici (Radeon Super Resolution) aktif hale gelecek. HYPR-RX her zaman en iyi sonuçları vermeyebilir zira bazı oyunlarda FSR 2’ye sahip. FSR 1.0 algoritmasına dayanan RSR ise manuel olarak etkinleştirmeye gerek kalmadan sürücü seviyesinde çalışabiliyor. Bu nedenle HYPR-RX birçok oyunda katkı sağlayabilir.

xxx