Ali Babacan: Kürt sorununu de Alevi problemini de çözmenin tam vakti

ANKARA – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, parti çalışmaları kapsamı gittiği Dersim’de konuştu. “Tam demokrasi” vurgusu yapan Babacan “Kürt sorununu de Alevi problemini de çözmenin tam vaktidir. Alevilerin kamuda istihdamının önündeki fiili mahzurlardan çok rahatsızız. Kimse çıkıp ‘Alevi şöyle olur, bu türlü olur’ diye başına nazaran konuşmayacak. Cemevlerine, mescitlere tanınan maddi ve öbür hakların tamamını tanıyacağız” dedi.

Babacan’ın partisinin çalışmaları için gittiği Dersim’de öne çıkan başlıklar şu halde:

ANKARA’NIN YAVUZ OLMA VAKTİ GELDİ: DEVA Partisi’ne nazaran, bugün; Kürt sorununu de Alevi sorununu de çözmenin aslında tam vaktidir. Türkiye buna hazırdır. Lakin bu yürek ve samimiyet işidir. Ankara’nın artık mert olma vakti gelmiştir. Kangrenleşen problemleri çözme vakti gelmiştir. Yaraları sarmak, yaralı hafızaları adaletle onarmak, yarınlara umutla bakmak bizim elimizde. Biz; neyin hak, neyin imtiyaz olduğunu çok uygun biliriz. Hiç kimse için hiçbir imtiyaz da istemiyoruz. Biz yalnızca hakkın terazisinde eşitlenmeyi hedefliyoruz. ‘Eşit vatandaşlık’ hukuku diyoruz. Eşit vatandaşlığın Türkiye’nin pek çok problemini çözme tarafında dev bir adım olacağını biliyoruz.

DERSİM, TARİH BOYUNCA AYRIMCILIĞA MARUZ KALDI: Demokrasi açığı Türkiye’de çok acılar yaşattı, yaşatıyor. Dersim, tarih boyunca ayrımcılığa, haksızlığa maruz kaldı. Bunu çok güzel biliyorum. Kelamı yasaklayarak acıları saramazsanız. Meseleleri inkâr eden, o sorunu hiçbir vakit çözemez. İktidar, Alevi vatandaşlarımızı rahatlatacak adım atmak istiyorsa evvel ayrımcılık hissettiren uygulamaların hepsine son verecek. Kimse çıkıp ‘Alevi şöyle olur, bu türlü olur’ diye başına nazaran konuşmayacak. Arkadaş, hiç kimseye, kimliğini nasıl yaşaması gerektiğini dayatamazsın. Biz burayı özgürlükler ülkesi yapacağız. Herkes kendi inancını, ömür usulünü nasıl yaşamak istiyorsa o denli yaşayacak. Devletin vazifesi insanların inancına, ömür üslubuna biçim vermek değil.

ALEVİLERİN KAMUDA İSTİHDAMININ ÖNÜNDEKİ MAHZURLARDAN ÇOK RAHATSIZIZ: Alevilerin kamuda istihdamının önündeki fiili mahzurların hepsini biliyoruz. Bundan hakikaten çok rahatsızız. Hiçbir vatandaşımızın, devlette işe girerken, terfi alırken, üst seviye yönetici olurken ayrımcılığa uğramasına müsaade vermeyeceğiz. Cemevlerine, mescitlere tanınan maddi ve başka hakların tamamını tanıyacağız. Devlet mescitlere nasıl dayanak veriyorsa, birebiri cemevlerine uygulanacak. Bizim belediyelerimiz imar planlarında cemevlerine yer ayıracak. Özgürlükçü laiklik anlayışımızdan hiçbir vakit sapmayacağız. Tekrar ilan ediyorum: İktidarımız periyodunda herkes hakkın terazisinde eşitlenecek.”

ANKARA’DA KURDUN YANI BAŞINDA HİZAYA GİRENLERDEN OLMADIK: İnsanıyla ortasına uzaklık koyan devlet anlayışına son vermek için siyasetteyiz. Bugün bizim ortamızda bariyer falan yok. Beraberiz, birlikteyiz, yan yanayız. Biz; sevginin, barışın, demokrasinin ve eşitliğin türküsünü her lisanda söylemek için bugün buradayız. Biz; Diyarbakır’da Dicle’nin kenarında kuzuyu hatırlayan, Ankara’ya dönünce kurdun yanı başında hizaya girenlerden olmadık. Bizim amacımız çok açık. Kimliği, lisanı, dini, mezhebi, siyasi görüşü, hayat ideolojisi ne olursa olsun, herkesin eşit ve onurlu bir vatandaş olduğu Türkiye’dir. Biz o denli yarım demokratlardan, yüzde 70 demokratlardan değiliz. Biz tam demokratız. Yüzde 100 demokratız. (DUVAR)