Adli Bilimler 2021 Başarı Sıralamaları ve Taban Puanları

Adli Bilimler 2021 ve Başarı Sıralamaları 2021 açıklandı. 2021 yılında TYT & AYT (YKS)’ye girecek öğrenciler için 2021 Adli Bilimler taban puanları ve başarı sıralamaları tablodaki gibidir. Tabloda yer alan veriler 2020 yılında üniversiteye yerleşen adayların puanlarıdır. Bilgiler 2021 yılında TYT ve AYT alanında tercih yapacak adaylar için güncel nitelik taşımaktadır.

Adli Bilimler Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Adli Bilimler, 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan sayısal kategoriden tercih edilen bir bölümdür.

Adli Bilimler Bölümü Nedir?

Adli bilimler, ceza ve bilim üzerine gerçekleştirilen incelemeleri konu alan bir akademik disiplinin adıdır. Bu ana dalda, suçların nasıl yeniden yapılandırılacağını ve kan, DNA, parmak izleri ve diğer kanıtlar gibi fiziksel kanıtların nasıl analiz edileceğini ve bir mahkemede nasıl kullanılacağı öğretilir. Ayrıca, verileri toplamak ve test etmek için birçok laboratuvar aracının nasıl kullanılacağını konusunda da kapsamlı bir eğitim söz konusudur. Adli bilim alanı, fizik, kimya ve biyoloji de dahil olmak üzere bir dizi bilimsel daldan kaynaklanmaktadır ve odak noktası fiziksel kanıtların tanınması, tanımlanması ve değerlendirilmesi üzerinedir. Cezai ve hukuki delillerle ilgili bilgilere ulaşmak için geniş bir bilim yelpazesi kullandığından yargı sisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Adli Bilimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adalet sisteminde ihtiyaç duyulan delillerin elde edilmesi için başvurulan bilimsel yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması mezunların görevidir.

Adli Bilimler Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Adli Bilimler lisans programından mezun olan uzmanlar almış oldukları kapsamlı eğitim neticesinde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan;

  1. Merkez Teşkilatı Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı Müdürlüklerinde,
  2. Kriminal Araştırma ve Teknik İncelemeler Eğitim Şube Müdürlüğü (KATEM),
  3. Araştırma Geliştirme Şube Müdürlüğü,
  4. Güven Timleri Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amirliği,
  5. Olay Yeri İnceleme Ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü,
  6. Narkotik Şube Müdürlüğü,
  7. İnterpol Şube Müdürlüğü

Adli Bilimler 2021 Başarı Sıralamaları ve Taban Puanları

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puanı Başarı Sırası
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Vakıf Üniversitesi) Adli Bilimler (Burslu) SAY 12 418,09228 82810
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Vakıf Üniversitesi) Adli Bilimler (%50 İndirimli) SAY 68 259,92546 384486

 

 

Bir cevap yazın