25 milyon dolarlık dev yatırım! 75 bin konutun güç muhtaçlığını karşılayacak

Kurum, Bursa Büyükşehir Belediyesince imali tamamlanan Doğu Katı Atık Entegre Tesisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Bursa’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Bursa’ya hizmet etmekten, eser üretmekten onur duyduklarını belirten Kurum, “Doğu Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi’nin açılışını daima birlikte gerçekleştireceğiz. Natürel bununla da kalmayacak, inşallah buradan sonra da Bursa’mızın tarihine ve yeşiline yakışır yatırımlarımızın temellerini atacak, açılışlarını yapacağız.” diye konuştu.

Kurum, yatırımlarda emeği geçenlere teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Bugün, dünyada en büyük etraf problemlerinin başında hiç elbet iklim değişikliği gelmektedir. Ülkemizin her yerinde artık ağır bir formda hissedilmektedir ve sektörel bazda baktığımızda tarımdan sıhhatimize, su kaynaklarımızdan ormanlarımıza kadar tüm canlı hayatını tehdit etmektedir. Biz de Türkiye olarak bir Akdeniz ülkesiyiz ve Akdeniz havzasında yer alıyoruz. Bu sebepten kapalı bir havza olmasından ötürü iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler ortasındayız. Ülkemizin kuzeyinde sel ve heyelan felaketleri yaşanırken bir bakıyorsunuz güneyinde de orman yangınları, İç Anadolu’da da kuraklıklarla aslında iklim değişikliğinin tesirlerini net bir formda görmekteyiz. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ‘net sıfır emisyon’ diyerek ortaya koymuş olduğu yeşil kalkınma amacımız var. Bu gaye doğrultusunda biliyorsunuz 2053 yılında tarihi bir proje gaye ortaya koyduk ve bu çerçevede net sıfır emisyon maksadıyla inşallah daima birlikte bu gayesi yakalayacağız.”

“DOĞAL ZENGİNLİKLERİMİZİ KORUMAK İÇİN CANLA BAŞLA UĞRAŞ EDİYORUZ”

Çalışmaların başında Türkiye’yi kuşatan “Sıfır Atık Seferberliği”nin geldiğini vurgulayan Kurum, “Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürüttüğümüz, bütün dünyada örnek alınan bu global etraf hareketiyle Bursa’nın Gölyazı, Uludağ, İznik Gölü, Longoz Ormanları, İnkaya’da bulunan asırlık çınar üzere birbirinden değerli doğal zenginliklerimizi korumak için canla başla çaba ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Kurum, atıkları ham unsura dönüştürerek iktisada katkı sağladıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Evlatlarımıza yeni istihdam alanları oluşturuyoruz. Emelimiz, onlara hoş bir gelecek sunmaktır. İşte bugün de Bursa Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışmalarını tamamlayarak açılışını gerçekleştirdiğimiz Doğu Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi bu yatırımlarımızın en başarılı örneklerinden biridir. Bursa Büyükşehir Belediyemizin ve Uludağ Üniversitemizin de büyük katkılar sunduğu İklim Şuramızda aslında geri dönüşüme dair çok değerli bir amaç ortaya koyduk. 2053 vizyonu net sıfır emisyon amacı çerçevesinde 2035 yılına kadar geri kazanım oranımızı yüzde 60’a çıkaracak, 2053 yılı prestijiyle ön sürece tabi olmayan atıkları nizamlı depolamaya kabul etmeyeceğiz.”

TESİS SAYESİNDE 75 BİN KONUTUN GÜÇ GEREKSİNİMİ KARŞILANACAK

Sıfır atık konusunda kararlı olduklarının altını çizen Kurum, şunları kaydetti:

“Bakın bugün ‘sıfır atık’ hareketiyle yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 28’ler düzeyine çıkardık. Dünyada hiçbir ham husus sonsuz, sınırsız değil. İklim değişikliğinin tesirlerini de derin formda hissediyoruz. Kaynaklarımızı en verimli halde kullanmak, geri dönüşüme tabi tutturmak zorundayız. Bu çerçevede de hem ekonomik çıkarlar hem de istihdam noktasında büyük atılımlar gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz projeler çerçevesinde tam 98 milyar liralık ekonomik kar elde ettik ve aslında milyonlarca ağacı kesilmekten kurtardık. Havamızı daha pak hale getirdik. Sularımızı daha pak hale getirdik ve bu çerçevede de göllerimizi, denizlerimizi, kıyılarımızı muhafazaya uğraş gösteriyoruz. Aslında bu çok değerli bir muvaffakiyet öyküsüdür ve 2053 yılında da katı atıklarını büsbütün dönüştüren ve sistemli depolama oranını yüzde 65’lere indiren bir Türkiye hedefliyoruz.”

Bakan Kurum, Doğu Katı Atık Entegre Tesisi’nin Bursa’nın doğu bölgesinde bulunan 5 ilçesine hizmet vereceğini, kentin toplam atığının yüzde 40’ını ekonomik bedele dönüştüreceğini anlattı.

Buradan elde edilecek güç üretimiyle 75 bin konutun güç muhtaçlığının karşılanacağını lisana getiren Kurum, “Peki, bu tesisle yetinecek miyiz? Bunun bir kardeşini de süratlice batı bölgesinde inşa edeceğiz. Belediyemiz bu noktada hummalı bir biçimde çalışıyor. Artık buradan daima birlikte kelam veriyoruz. Belediyemizin yanında olmaya devam edeceğiz. Batı tesisimizi 2024 yılında tamamlayacak, Bursa’nın tamamında atıkları iktisada kazandıracağız.” diye konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ KRİTİK BİR KAVŞAK NOKTASIDIR”

Bakan Kurum, Türkiye’de 100 yılda yapılabilecek yatırımları, 20 yıla sığdırdıklarını söz ederek “Her alanda rol model olacak bir Türkiye’yi, daha güçlü bir Türkiye’yi, gençlerimizin, yavrularımızın büyük Türkiyesini inşallah tekrar daima birlikte inşa edeceğiz. Bu noktada 2023 seçimleri kritik bir kavşak noktasıdır. Allah’a hamdolsun belediyelerimiz, teşkilatlarımız, dava arkadaşlarımız adeta bir seferberlik şuuruyla çalışıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gece gündüz çalışarak sessiz yığınların sesi olduğunu vurgulayan Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Öyle bir Cumhurbaşkanı’mız var ki uyku nedir bilmemiş, dinlenmek nedir bilmemiş, ülkesinin ve milletinin saygınlığı için gençlerimizin, yavrularımızın özgüvenli bir jenerasyon olması için türlü engellemelere direnmiş. Her türlü darbe teşebbüsünü göğsünde söndürmüş. PKK’sı FETÖ’sü, terörün her çeşidiyle gayret etmiş, vesayetçisiyle savaşmış, ihanet şebekeleriyle arbede etmiş. Hani şöyle bir diyalog vardır. ‘Biliyor musun arkadaş, aslında benim çok dostum var.’ Demiş ki ‘Biliyorum efendim, hepsinin sırtınızda bıçak izleri var.’ Evet, yoldan dönenler olmuş, karşıda saf tutanlar olmuş ancak Sayın Cumhurbaşkanı’mız yılmamış, yıkılmamış, dimdik durmuş. Adeta her tarafından saldırılan bir aslan üzere savaşmış, hengamesinden bir an bile geri durmamıştır.”

Kurum, birinci günkü aşkla hizmete devam edeceklerini lisana getirerek şunları kaydetti:

“Milletimizle kucaklaşacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Herkesle sıkıntılarını, sorunlarını dinlemek suretiyle 20 yıl olduğu üzere yeniden yeni 20 yıllarda da bu projelerimizi hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Ben şundan tüm kalbimle eminim, sizler de emin olun. Bu aziz millet, önderimizin gayretleriyle son 20 yılda kazandıklarının üstüne çok daha fazlasını koymak için Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yanında duracaktır. Tekrar rekor bir oyla mükemmel bir takviyeyle ülkesini nasıl Osmanlıyla ikinci bin yılın önderi yaptıysa Türkiye Cumhuriyeti’ni de üçüncü bin yılın başkan ülkesi yapacaktır.”

Açılış merasiminde Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın da birer konuşma yaptı.

Konuşmanın akabinde kurdele kesilerek tesisin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Kurum ayrıyeten tesis bahçesinde Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Hoş Sanatlar Eğitimi Kısmı Öğretim Vazifelisi Rüçhan Keçeci tarafından atık gereçlerden yapılan “Seyit Onbaşı” ve “Yeniçeri” heykellerinin açılışını yaptı.

Programa, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, milletvekilleri, ilçe belediye liderleri ile davetliler katıldı.

KAYNAK: AA