2020 KPSS branş bazında sıralamalar açıklandı!

ÖSYM, yaptığı duyuru ile 2020 KPSS Lisans için branş bazında sıralamaları açıkladı. Geçtiğimiz aylarda sadece 4 yıllık üniversite mezunlarının ter döktüğü KPSS Lisans için bugün bir gelişme yaşandı. ÖSYM, sınava katılan adayların sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları yayınladı. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Yayınlanan bu sıralama, adayların tercihlerini belirleme ve bir sonraki sınava girecek adaylara kılavuz niteliğinde olduğu bilinmektedir. Adaylar, bu sıralama ile kendi değerlendirmelerini yapabilmektedir. Aynı zamanda ÖSYM, “Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.” şeklinde açıklama yaptı.

ÖĞRETMENLER İÇİN!

KPSS Lisanslar için P10 P120 ve P121 puan türleri, öğretmen atamaları için kullanılmaktadır. MEB tarafından yapılan bu atamalar, yayınlanan sıralamaya göre olacaktır. Öğretmen adayları, alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekir.

Bir cevap yazın