10 liraya boş tost yiyoruz: Tostçu bizi seviyor, içine salça sürüyor

Gürsel Tekin, ‘Öteki İstanbul’ ziyaretler kapsamında, Eyüp’te bulunan Avas Sanayi Sitesi’nin esnafıyla bugün bir ortaya geldi. Tekin, burada esnafın ve vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Gürsel Tekin, birinci olarak, çalıştıkları fabrikadan alamadıkları tazminatlar için 616 gündür hareket yapan Uzel Makina Fabrikası çalışanlarını ziyaret etti. Tekin, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kadere bak; buraya birinci sefer İstanbul Vilayet Lideri olduğum vakit gelmiştim. Üstünden tam 14 yıl geçmiş. 14 yıldır burada beşerler hak, hukuk ve adalet arıyorlar. Bunlar için adalet işlemiyor. Kimler için işliyor? Siyasal niyetlerini söz eden, bugünkü iktidara itiraz edenler için yargı kararları jet süratiyle geçiyor. Lakin işçinin yargı kararı 616 gündür bekliyor. Yani 15 yıldır burada hark arama hareketleri yapıyorlar. 2,5 yıldır çadır kurdular ve 15 yıldır haklarını aramak için gayret ediyorlar. Kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum. Fakat kazanacaksınız, bir gün kesinlikle kazanacaksınız. Adalet yerini bulacaktır hiç merak etmeyin.”

‘BİR TOST 25 LİRA, BOŞ TOST YİYORUZ’

Tekin, daha sonra sanayi sitesindeki bir çay ocağında esnafla ve vatandaşlarla sohbet etti. Tekin’le bir sanayi çalışanı ortasında şu diyalog yaşandı.

Vatandaş: Tost bile yiyemiyoruz. Bir tost 25 lira. Boş tost yiyoruz. Hani kuru ekmeği basıyor ya makineye, içine bir şey koymuyor, ekmeği basıyor makineye.

Gürsel Tekin: Önemli mi diyorsun?

Vatandaş: Kuru ekmeği makineye basıyor, elektrik harcanıyor, bir de ekmek parası karşılığı 10 lira alıyor. Tostçu bizi seviyor, devamlı müşterisiyiz, o yüzden bize salça sürüyor. Kimse inanmıyor buna değil mi?

Gürsel Tekin, daha sonra işletme sahibine “Nasıl oluyor peynirsiz tost” diye sordu. İşletme sahibi de “Hayat o denli bir şey olmuş ki Gürsel Abi, bir kilo kaşar 100 lira olur mu” karşılığını verdi. Tekin de “Markette 160 lira, yeniden 100 liraya ucuz buluyorsun. Yani tosta salça sürün salça ile… Hayaldi gerçek oldu, neler görüyoruz. Evvelce tost isterdiniz; en pratik, en ucuz temel besin hususudur. Artık beşerler geliyor, tost istiyor, karnını doyuracak, onu peynirsiz istiyor, zira peynirlisi 25 lira olunca öbürü 12,5 lira, peynirsiz olanı yemek zorunda kalıyor. Türkiye’yi ne hale getirdiniz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts